Průvodce moderní architekturou - Česká RepublikaKarfík, Vladimír


Narozen 26. 10. 1901 v Idriji v dnešním Slovinsku v rodině českého lékaře. V roce 1904 se rodina stěhuje do Prahy. Architekturu studuje na pražské technice (1919-24) a částečně na Akademii výtvarných umění (u prof. Jana Kotěry). V letech 1925-26 pracuje v ateliéru Le Corbusiera v Paříži jako český stážista. V letech 1927-29 projektuje v USA, zejména u F. L. Wrighta v Taliesin East a Taliesin West. Roku 1930 nastupuje jako vedoucí projektového oddělení Baťových závodů ve Zlíně, kde působí až do roku 1946. V letech 1931-56 je též členem mezinárodního sdružení CIAM. Od roku 1946 profesorem na fakultě architektury Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě. Současně projektuje a realizuje stavby, roku 1956 vyznamenán Státní cenou; spolupracuje též se Slovenskou akademií věd. Roku 1971 se stává vědeckým pracovníkem URBIONu v Bratislavě. V letech 1979-83 profesorem architektonické tvorby na technické univerzitě na Maltě, kde současně projektuje a realizuje několik staveb. Po návratu do Československa žije v Brně. Roku 1985 jmenován čestným členem AIA (American Institute of Architects). V roce 1991 se stává čestným občanem Brna a Bratislavy, získává čestné doktoráty na fakultách architektury v Praze a Bratislavě. Roku 1992 vyznamenán prezidentem ČSFR Zlatou medailí. Umírá 6. 6. 1996 v Brně.
Zobrazuji 1 - 9 z 9 nalezených záznamů


Vila Vladimíra Karfíka
U Lomu 629, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1935
    Dům byl postaven jako jeden ze 4 rodinných domů podle soutěžního návrhu oceněného v architektonické soutěži o typový rodinný dům, pořádané v roce 1935 firmou Baťa, v níž tento návrh získal 3. cenu. Dům je velmi zajímavý především svým dvouúrovňovým prostorovým konceptem a prolínáním interiéru do exteriéru. Architekt Karfík s rodinou v domě 10 let bydlel.

Filmové ateliéry a laboratoře
Filmová 174, Kudlov, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1940
    Skupina staveb tvořící původní malé filmové ateliéry na Kudlově, určené k natáčení reklamních filmů, se postupně rozrostly na studio, které se významnou měrou dodnes podílí na produkci krátkých a trikových filmů. Byly zde natáčeny významné experimentální celovečerní filmy. Ateliéry jsou rozšířeny o moderní a výkonné filmové laboratoře. Budovy využívají jako nosnou konstrukci převážně železobetonový monolitický baťovský skelet, jehož sloupy se uplatňují i ve fasádě, kombinovaný s vyzdív

Čiperova vila
Burešov 3675/4, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1942
    Vila, v níž se snoubí racionální klasicismus s myšlením architektonické moderny. Hlavní budova obdélníkového půdorysu je v severozápadním rohu doplněna hospodářským křídlem s garážemi, které společně vymezují vstupní dvůr. Hlavní budova má symetricky komponované vstupní i zahradní průčelí. Střed budovy tvoří dvoupodlažní vstupní hala s otevřených schodištěm a salon pro přijímání hostů.

Vila ředitele Maloty
Lazy I, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1943
    Vila ředitele Františka Maloty je postavena v tzv. porýnském předhitlerovském stylu. Přízemí domu obsahovalo hlavní vstup, centrální halu přes dvě patra s organicky tvarovaným dřevěným schodištěm, šatnu a sociální zařízení, knihovnu, obytný pokoj, jídelnu, kuchyni a dvougaráž. V horním podlaží pak byly klidové prostory. V roce 1951 byl rodině Malotů dům zkonfiskován a byl v něm zřízen dětský domov, který je zde dodnes. V roce 2007 byl dům s množstvím původních prvků, zrekonstruován. ...
více (www.zlin.eu/page/8548...)

Společenský dům
náměstí Práce, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1933
    Mohutná desková budova Společenského domu (později Hotel Moskva) má železobetonovou skeletovou nosnou konstrukci o standardním baťovském modulu 6,15 x 6,15 m, Sloupy skeletu se uplatňují rovněž v architektonickém členění konstruktivisticky pojaté fasády, kde se betonové sloupy střídají s vodorovně členěnými okny zasazenými do režného cihlového zdiva. Stavba zahájená podle projektu Miroslava Lorence, byla následně dokončena dle projektu Vladimíra Karfíka. ...
více (www.zlin.eu/page/8132...)

Obchodní a společenský dům
Štefánikova, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1937
    Jeden z mála realizovaných příkladů konstruktivistické architektury, v níž lze najít charakteristické znaky poetismu. Vladimír Karfík se zde použitím nautického balkónu, ramp a symetrické kompozice přiblížil poetice Devětsilu 20. let. Stavba přitom zůstává spjata s prostředím baťovského Zlína použitím přiznaného skeletu v modulu továrních budov a režného zdiva. Stavba byla po roce 2000 zrekonstruována a dodnes slouží svému původnímu účelu....
více (www.zlin.eu/page/8111...)

Společenský dům
Tylova, Otrokovice, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1936
    Společenský dům s kinem, restaurací, kluby a hotelem. Stavba byla postavena podle vítězného soutěžního návrhu. Rotační tvar trojcípé hvězdy je doplněn řadou aerodynamických prvků evokujících aviatiku. Nosná konstrukce stavby je ze standardního zlínského železobetonového skeletu 6,15x6,15m.

Obchodní dům Baťa
Soukenné náměstí 10, Liberec, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1934
    Výšková funkcionalistická stavba na rohové parcele. Spodní patra budovy zaskleny pásovými okny. Horní patra mají okenní otvory dělené a stupňovitě ustupují.

Správní budova firmy Baťa
T.Bati, Zlín, CZ,
mapa

Architekt: Vladimír Karfík,
Dokončení stavby: 1939
    Budova takzvaného zlínského mrakodrapu postavená v roce 1938 dle návrhu architekta Vladimíra Karfíka byla se svou výškou 77,5m v době vziku nejvyšší kancelářskou budovou v Čechách. Uvnitř budovy je unikátní výtah, který sloužil jako pojízdná kancelář šéfa firmy Baťa, o rozměrech 6x6 m s umývadlem a klimatizací. Budova je chráněna jako národní kulturní památka.

Přidat stavbu


NOVÉ ZPRÁVY

Dřevěná stavba roku 2023 Prohlédněte si vítěze a finalisty soutěže Dřevěná stavba roku 2023.

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 8125
Za měsíc: 35276


Návštěv dnes: 2327950


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017