Průvodce moderní architekturou - Česká RepublikaRoith, František


Narozen 16. 7. 1876 v Praze. Studium architektury na pražské německé technice u J. Zítka a poté na Akademii výtvarných umění ve Vídni u O. Wagnera. Od roku 1907 má vlastní architektonickou firmu v Praze. Nejprve projektuje a realizuje především obytné vily, časem se stává vyhledávaným architektem veřejných budov, zejména bank, spořitelen a ministerstev. Hojně projektuje také technická díla, zejména vodní díla a mosty. Umírá 5. 9. 1942 ve Voznici u Dobříše.
Zobrazuji 1 - 5 z 5 nalezených záznamů


Silniční most
Kolínská ulice, Nymburk, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1912
    Most celkové délky 118m má tři pole o rozpětí 35-40m, tvořené vetknutými železobetonovými oblouky, vynášejícími na sloupcích žebrovou vozovku. Zábradlí je železobetonové s vloženými polemi železných mříží. Oválné pilíře jsou obloženy kamennými kvádry. Pilíře jsou ukončeny štíty s motivem českého lva a dekorativními pylony....
více (www.libri.cz/databaze...)

Pražská městská pojišťovna v Plzni
Americká 41, Plzeň, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1937
    Funkcionalistický obytný a obchodní dům s plochou střechou, s nosnou železobetonovou skeletovou konstrukcí a se zaoblenými nárožími je vybudován na půdorysu tvaru písmene U. Přízemí s pasáží je využito pro obchody. Hala pojišťovny v 1. patře byla ve 40. létech 20. stol. přestavěna na byty. Na jižní fasádě dvě monumentální sochy symbolizující životní jistoty - rodinu a domov jsou od prof. Karla Štipla. Od r.2002 je dům nemovitou kulturní památkou.

Jez se zdymadlem a hydroelektrárna
Nymburk, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1923
    Zajímavé technické dílo jezu má tři pole o světlosti 22m oddělená betonovými pilíři 3,5m širokými a 15,5m dlouhými na nichž jsou nástavby se strojovnami pohybových mechanismů. Pilíře jsou propojeny 3m širokou železobetonovou lávkou. Vodní elektrárna je vybavena čtyřmi Francisovými a jednou Kaplanovou turbínou. Až do roku 1951 stačil výkon elektrárny zásobovat el. energií celé město. Součásti vodního díla je jednolodní plavební komora 85x12m a dvě rybí propusti.

Masarykův most
Antonína Kaliny, Kolín, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1927
    Velmi zajímavá stavba mostu v jehož tělese je zakomponován jez, zdymadlo a vodní elektrárna. K původním pilířům nedokončeného mostu, vyprojektovaného A. Engelem v roce 1913, navrhnul autor mostní konstrukci z železobetonových oblouků doplněných výraznou vertikalizující strukturou podpůrných žeber a zakončenou půloblouky zábradlí. Autor tak docílil elegantního, sevřeného výrazu téměř sochařských kvalit. Zajímavostí je také objekt dosud funkční vodní elektrárny na severvím konci mostu....
více (www.earchitekt.cz/ind...)

Městská knihovna
Mariánské náměstí 98, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1930
    Budova v novoklasicistním stylu orientovaná směrem do náměstí symetricky komponovaným hlavním průčelím s travertinovým obkladem a alegorickými sochami od L.Kofránka. Ve zvýšeném přízemí jsou kromě hlavní dvorany také čítárny, v suterénu pak přednáškové sály. Nejvyšší patra jsou vyhrazena výstavním prostorům. K výzdobě interiéru přispěli J.Sejpek vitrážemi, a K.Štipl bronzovou mříží. V 90. letech 20. století prošla budova celkovou rekonstrukcí spojenou s částečnou úpravou interiérů.

Přidat stavbu


NOVÉ ZPRÁVY

Dřevěná stavba roku 2023 Prohlédněte si vítěze a finalisty soutěže Dřevěná stavba roku 2023.

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 223
Za měsíc: 27374


Návštěv dnes: 23919909235012


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017