Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Gočár, Josef


Zahájení stavby
1921

Dokončení stavby
1923Banka čsl. legií
Na Poříčí 24, Nové Město, Praha 1, Česká republika | mapa


Budova takzvané Legiobanky je významným příkladem stylu rondokubismu, který je charakteristický používáním obloučkových dekorativních prvků. Tento styl se uplatňuje také v interiérech domu. V přízemí domu je působivá hala s proskleným stropem. Na fasádě je sochařská výzdoba od významných soudobých socařů Josefa Štursy a Otto Gutfreunda.

Budova je směrem do ulice pětipatrová s podkrovím. K uličnímu traktu je připojeno zadní příčné křídlo. Dvorní prostor vyplňuje přízemní trojlodní hala bankovní dvorany. Stavbu postavila firma F. Troníček a betonářská práce provedla firma Nekvasil. Autorem čtyř plastik legionářů umístěných na vrcholy pilířů hlavního vchodu je sochař Jan Štursa. Pískovcový reliéf na parapetu druhého patra s námětem bitev a návratu legií vytvořil sochař Otto Gutfreund. František Kysela je autorem vitráží v čele trojlisté klenby velkorysého světlíku nad bankovní halou a autorem malířské výzdoby uvnitř. V letech 1937-38 byla k rondokubistické budově přistavěna sousední přístavba ve funkcionalistickém stylu podle architekta Františka Marka, Gočárova žáka na Akademii výtvarných umění.

V roce 1990 areál obou budov zakoupila Československá obchodní banka a přistoupila k jeho rekonstrukci a dostavbě podle koncepce ing. arch. V. Obadálka, projektová dokumentace byla zpracována pod vedením ing. arch. Jana Janouška, dodavatelem stavby byla Konstruktiva. Při stavebních pracích, které probíhaly v letech 1992-94, byly zbourány nepůvodní dvorní přístavby a na jejich místě byla postavena šestipatrová administrativní budova s podzemním parkovištěm podle projektu Jana Janouška, interiéry zpracoval a doplnil soudobými prvky Marek Houska.


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 25.11.2016 - 8.1.2017 FA ČVUT 1976-2016 - 40 let samostatné Fakulty architektury na pražské ČVUT

Zdeněk Lukeš To není kotě na hraní

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 5/2016 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 5/2016 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 514
Za měsíc: 27665


Návštěv dnes: 8199900


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2015