Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Gočár, Josef


Zahájení stavby
1933

Dokončení stavby
1934Vila Otakara Meda
Tyršovo náměstí č.p. 800, Humpolec, Česká republika | mapa


Velkoryse pojatá funkcionalistická vila je zdařile navržena tak, aby sloužila zároveň jako sídlo Medovy firmy ʺzasilatelství látekʺ, které bylo umístěno v přízemí. Obytná část se samostatným vchdem, které vévodí převýšená hala a rozlehlý obývací pokoj s pásovým oknem, pak byla umístěna do horních podlaží. Stavbu doplnila komponovaná zahrada s pergolami a bazénem. Tato vila patří k nejvýznamnějším stavbám rodinných sídel ve 20. století na Vysočině.

Zároveň s projektem vily Gočár komponoval nové náměstí, které vznikalo na prostranství před vilou. Vila tvořila severovýchodní stranu náměstí. Později byla do prostoru před vilou na Gočárem navržený podstavec osazena socha T.G. Masaryka od sochaře V. Makovského.

Vila stojí ve vrcholu trojúhelníkového pozemku obklopeného sbíhajícími se ulicemi. Zahrada architektonicky korespondovala s domem. Architekt v ní navrhl pergoly, altán i bazén. Rozvržení zadní strany vily, obrácené k severu, je přísně účelové. Nachází se zde i rampa, která sloužila k překládce zboží pro firmu. Uliční průčelí je však pečlivě prokomponováno s cílem dosáhnout monumentálního arhitektonického účinku. Hmota stavby svým uspořádáním i svými detaily ukazuje na složité vnitřní uspořádání domu a jeho funkční náplně. Nesloužil pouze jako obytný dům, v přízemí bylo sídlo a obchodní prostory firmy - Medova zasilatelství látek. Obytným účelům byly uzpůsobeny dvě hořejší podlaží. Jejich hlavním prostorem je velkorysý obývací pokoj s průběžným oknem po celé délce stěny. Med byl za odbojovou činnost od roku 1942 vězněn v koncentračním táboře. Přesto mu, jako představiteli buržoazní třídy, byl po roce 1948 dům zabaven a firma zrušena. Rodina zde sice mohla v domě dál bydlet, ale až do 90. let 20. století bylo v přízemí vily místo rodinné firmy zdravotní středisko.

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 325
Za měsíc: 27476


Návštěv dnes: 20096997512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017