Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Adámek, Tomáš
Benedikt, Petr

Zahájení stavby
1998

Dokončení stavby
2001Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, Brno, Česká republika | mapa

Základní idea domu je založena na jednoduché symbolice solidního, nezničitelného, tak trochu tajemného zdroje a z něj vyvěrajících proudů informací. Tyto proudy se klikatí, tak jako cesta za poznáním, která není vždy přímá. Funkce a provoz budovy se odráží na jejím vnějším vzhledu, neboť její objem je členěn na 4 základní prvky, z nichž každý obsahuje ucelenou provozní část. Nezničitelný zdroj zde představují dvě skladové věže, zvlněné proudy jsou tvořeny jižním křídlem kanceláří, středním volným komunikačním a odpočinkovým prostorem a severním křídlem studoven.

Budova je koncipována tak, aby byla minimalizována energetická náročnost jejího provozu, což se, především díky využívání sluneční energie, výrazně promítlo do základní architektonické koncepce. Jižní fasády obou křídel mají průběžná pásová okna a předsazenou prosklenou stěnu, tvořící vzduchový sluneční kolektor, a severní fasády jsou naopak uzavřenější, jejich prosklení je menší. Další použité metody pro úspory energie: přirozené větrání, nasávání čerstvého vzduchu přes akumulační komoru, ohřev TUV slunečními kolektory, využití měření a regulace pro sladění všech zdrojů energie. Konstrukčně je stavba monolitickým skeletem uloženým na základové desce doplněné vrtanými pilotami. Obvodový plášť je převážně vyzděn z lehkých bloků Ytong. Na vnější straně jsou parapety jižních fasád obou křídel obloženy deskami Cetris. Severní fasády jsou opatřeny okny v masivnější stěně, částečně obložené prkny. Čelo jižního křídla je obloženo nerezovými kazetami a čelo severního křídla pískovcem. Budova je v části skladů knih plně klimatizována včetně kontroly vlhkosti. Prostory pro návštěvníky a kancelářské prostory při jižní fasádě u obou křídel objektu jsou autonomně klimatizovány systémem FCU. Kanceláře na severní fasádě, tedy směrem do atria budovy, jsou větrány pouze přirozeně okny.
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 115
Za měsíc: 27266


Návštěv dnes: 20760040302105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017