Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Adámek, Tomáš


Zahájení stavby
2005

Dokončení stavby
2006Poradenské centrum České spořitelny, a.s.
Markova 47/3, Karviná, Česká republika | mapa


Poradenské centrum ČS se nachází v Markově ulici v bezprostřední blízkosti náměstí T.G.M.. Okolní zástavba zde nemá jednotný charakter - dvoupodlažní řadová zástavba se sklonitými střechami na jihu, čtyřpodlažní obytný dům s plochou střechou na západě, parčík s kostelem sv. Marka na severu a dlouhá pětipodlažní budova Komerční banky na východě. Základní objem domu je dán zachovaným nosným skeletem dvou objektů, které na tomto místě původně stály. Pro dosažení odhmotněné kompozice je v nadzemních podlažích použit transparentním obvodový plášť.

Fasáda části 1pp, vystupující nad terén, tvoří kompaktní podstavec s drsnou strukturou pozinkovaného tahokovového obkladu. V rámci 1np je obvodový plášť tvořen prosklením, tak aby hluboká dispozice bankovních hal byla co nejvíce přirozeně prosvětlena a vizuálně propojená s venkovním prostředím. V rámci předsazeného 2np je použita předsazená zvlněná prosklená fasáda, za kterou je v druhém plánu patrný vnitřní plášť, kopírující tvar původní konstrukce. Vnější plášť je kolem celého objektu stejně vysoký, čímž se opticky sjednotí oba různě vysoké původní skelety do jednoho celku. Jako reakce na převážně exaktně kubické tvarování hmot okolních budov je zde zvoleno kontrastní půdorysné zvlnění. Nenápadná nová nástavba 3np je opět půdorysně ustoupena a její fasádu tvoří kombinace prosklení a lehkého obvodového pláště s jednoduchým členěním. Zdůrazněna je tenká přesahující stříška. Pro budovu je charakteristické použití skleněných prvků s minimem viditelných rámů – obvodový plášť s tmelenými svislými spárami a skleněnými vzpěrami, vnitřní celoskleněné příčky, zábradlí ze skleněných tabulí, kotvených skrytě pod podlahou. Převážnou část budovy tvoří bankovní haly. V ostatních prostorech je situováno potřebné zázemí a několik kanceláří.


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 356
Za měsíc: 27507


Návštěv dnes: 20098417512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017