Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Stolín, Petr
Sedláček, František; Staněk, Stanislav

Zastavěná plocha
346 m2

Zahájení stavby
2008

Dokončení stavby
2009Administrativní budova ERMEG s.r.o.
Žitavská 629/48, Liberec, Česká republika | mapa


Netradiční drobná administrativní budova firmy ERMEG s.r.o. na břehu řeky Nisy byla navržena se záměrem vytvořit jednoduchou, klidnou a elegantní architekturu vysoké kvality, která nechce své okolí ovládat, nýbrž se do něj včlenit jako jeho samozřejmá složka. Stavba si velice brzy získala svou novou přezdívku "hausbót". Oživila tak průmyslovou zónu Liberce a poukázala na zapomenutý potenciál řeky ve městě. Její obyvatelé si plně užívají konceptu "kanceláře v zeleni" a zároveň komfortu pěší dostupnosti centra.

Situace a hmotová kompozice
Malá administrativní budova je realizovaná jako volně stojící objekt v areálu firmy Ermeg s.r.o. Po podrobné analýze možností umístění hmoty byla zvolena pozice na východní straně pozemku na hraně svahu k Lužické Nise. Z pohledu od Žitavské ulice je stavba téměř „ukryta“ za skladovou halou. Toto řešení má mnoho výhod. Na západní straně chrání skladová hala nový objekt proti hluku od Žitavské ulice a rychlostní komunikace, na straně severní zas nechává největší možný prostor pro nově plánovanou silniční síť. Navíc odstup novostavby od skladové haly je totožný jako bývalé pomocné skladovací přístřešky, které hmotově nahrazuje. Přízemní část objektu je koncipována jako dlouhá lineární hmota s osou sever – jih, doplněna akcentem v podobě menší kompaktní hmoty ustupujícího patra. Současně je zde vhodnou kompozicí hmot dosaženo orientace všech pracovních místností bez výjimky směrem k řece. Je to jedinečná možnost změnit banální atmosféru pracovišt v průmyslových zónách v novou kvalitu: „pracoviště v zeleni“.

Architektonické řešení
Přízemí je dispoziční dvojtrakt s kancelářemi orientovanými do zeleně. Dispozice patra tvoří variabilní a flexibilní jednotka, jejíž využití se může měnit podle aktuálních potřeb firmy. V současné době slouží jako ateliér se zázemím. Tento prostor lze potencionálně využít k rozšíření firmy a zbudování jejich dalších kanceláří, ev. ubytování klientů firmy. Všechny prostory jsou konsekventně orientovány na východ k řece. Vedlejší prostory vertikální i horizontální komunikace jsou umístěny na západ do nově vzniklého atriového dvoru mezi skladovou halou a administrativní budovou. Do tohoto atria, které by mohlo být i zastřešeno, je umístěn vchod do nového objektu. Okolní plochy, kterými přechází objekt do svahu k Nise stejně jako pochozí střechy přízemí a atriový dvorek jsou ozeleněny a osázeny stromy. Povrch všech fasád budovy je obložen dřevem a propojen systémem pochozích ocelových lávek, slunolamů a zavěšených balkónů, jež umožnují pohyb osob i vně objektu a být v kontaktu s exteriérem.

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 1175
Za měsíc: 28326


Návštěv dnes: 20790120892105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017