Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Aulík Fišer architekti


Dokončení stavby
2007BB Centrum - administrativní budova E
U Pomníku, Praha, Česká republika | mapa


Administrativní budova „E“ je posledním článkem zástavby, která dokončuje severní část BB Centra. Objekt E tak uzavírá směrem k centru města plánovaný ochranný štít před negativními vlivy dopravy pro bytovou zástavbu v dalším plánu. Pozice domu v první linii vůči velmi kapacitní dopravní tepně ale zároveň vyvolává i nutnost eliminovat odraz hluku z dopravy od jeho pláště na obytné domy na protější straně komunikace. Konkrétní řešení tohoto problému se stalo podstatným architektonickým motivem, reagujícím na fyzikální principy odrazu hluku.

Navržená geometrie umožňuje, že plochy pláště odráží hluk buď do travnatého svahu mezi dálnicí a rampou, kde je přirozeným způsobem pohlcen, nebo pod vysokým úhlem vzhůru tak, aby se rozptýlil ve výšce. Systém fasády takto efektivně nakládá hlavně s tzv.neutlumitelnými částmi pláště – tedy prosklenými pásy oken a zbytkovými plnými plochami, které nemohou ze své podstaty hluk samy pohltit. Převažující hlavní plná plocha fasády je pak navržena s perforací jako zvukově pohltivá. Trojúhelníková půdorysná stopa domu uvnitř ukrývá obdobně trojúhelníkové atrium prosvětlující vnitřní prostory sedmipodlažního domu. Atrium je současně komunikačním a společenským centrem domu se zelení a je zastřešeno proskleným světlíkem. Dispoziční koncept objektu umožňuje variabilní uspořádání jak pro kancelářský open space tak i pro jednotlivé kanceláře. K administrativním plochám, které byly zařízeny a dále členěny dle konkrétních potřeb nájemce – Skupiny ČEZ - jsou navrženy další doplňkové funkce – gastroprovoz s personální jídelnou, konferenční centrum s kavárnou v 1np apod. Podzemní parking využívá centrální tvar objektu a je navržen jako čtyřpodlažní šroubovice bez přídavných ramp.

Zdroj: Aulík Fišer architekti - autorská zpráva.
Fotografie: Rossano B Manischalci a archiv ateliéru Aulík Fišer architekti.
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 216
Za měsíc: 27367


Návštěv dnes: 20761050402105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017