Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
4A architekti


Plocha pozemku
1400 m2

Užitná plocha
400 m2

Dokončení stavby
2010La Vallée
Dubová, Tuchoměřice, Česká republika | mapa


Skupina samostatných rodinných domů, které svou hmotou a velikostí zachovávají venkovský ráz obce. Tvarově vychází z archetypální představy domu se sedlovou střechou, který je proveden v “moderních” materiálech s novou současnou dispozicí. Celkové řešení je objemově čisté a jednoduché. Každý z domů je trochu originál, který však drží celkový koncept areálu a materiálů. Jednoduchý tvar "stodoly" reprezentuje klasický vesnický dům v moderním kontextu.

Tuchoměřice rostou a tak se pomalu stávají předměstím Prahy. Křehkou rovnováhu mezi starým a novým zajišťují rekonstrukce stávajících historických staveb. Tradiční aktivity tuchoměřických obyvatel - zemědělství a práce v lomu jsou nyní nahrazovány dojížděním za prací do Prahy, ze které je i velký přísun majitelů budovaných nemovitostí. Proto je nová zástavba čistě obytná, realizovaná nově přicházejícím obyvatelstvem, což do vesnice přináší směs různých forem a stylů.

Investor koupil pozemek se záměrem vybudovat soubor větších rodinných vil. Jako první z nich byl realizován prototyp, který je určen pro jeho rodinu. Pozemek je svažitý se severní orientací. Od východu k západu se otevírá panoramatický výhled do tuchoměřického údolí. Jižní stranu chrání veřejně přístupný les. Tyhle faktory jasně definovaly zastavovací plán a orientaci domů.

Zjistili jsme, že většínu domovních funkcí lze do "stodoly" velmi dobře uspořádat. V hlavní hmotě domu se ocitla velká rodinná kuchyň, všechny ložnice, koupelny a komunikační prostory. V podzemí se nachází garáž a servisní prostory. Vyjímku tvoří obytný prostor, který vyžaduje velkorysejší proporce a otevřený výhled do údolí. Proto je navrženo jednopodlažní rozšíření domu s plochou střechou, které je kolmé na základní hmotu stodoly.

Užitý materiál je primárně těžký a přírodní. Povrchové materiály na železobetonové nosné konstrukci reprezentují vesnický charakter s pocitem čisté modernosti. Exteriér kamenného obkladu (opuka je místním materiál), prostupuje do interiéru ve formě dřevěných podlah a ve velkoformátové břidlicové nebo keramické dlažbě.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Ivan Bárta, archiv architektonického atelieruNOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 115
Za měsíc: 27266


Návštěv dnes: 20760040302105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017