Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
4A architekti


Plocha pozemku
4570 m2

Zastavěná plocha
3150 m2

Užitná plocha
33900 m2

Obestavěný prostor
126600 m3

Dokončení projektu
2005

Dokončení stavby
2007E-gate
Evropská 2690/17, Praha 6, Česká republika | mapa


Novostavba administrativního centra s obchody v parteru. Budova s nosnou konstrukcí ze železobetonového skeletu s modulem 7,5 x 7,5 m, kerý je v úrovni 3.-5. NP po obvodu rozšířen plechobetonovými stropy nesenými soustavou třípatrových ocelových příhradových nosníků, které vytvářejí i desetimetrovou konzolu rizalitu směrem k Evropské ulici. Objekt má jasně rastrovanou transparentní fasádu, v níž se zrcadlící okolí stavby.

Na optimistickém a očekáváním plném počátku dvacátého století byl prostor, ve kterém se stavba nachází, uvažovaný jako vstupní brána do města. Na dlouhou dobu zůstalo pouze u tohoto očekávání. Na nepříliš radostném konci minulém století bylo místo obklopeno bizarní směsí budov různých stylů a kvalit. A s novým stoletím uzrála i myšlenka na zastavění exponované rohové parcely. Ale kdo přijde poslední nemá situaci nejjednodušší. Tak dlouho architekti dům ořezávali, až jim na střeše kromě levandule vykvetly i technologie. Střešní palubě to však neubralo nic z kouzelných výhledů na Prahu. Z můstku rizalitu mohou zdejší businessmani chytat kapříky, kteří připlouvají z letiště Evropskou třídou. A ti co přijedou autem do podzemních garáží si užijí něco barevné hravosti, pro kterou už v racionálním světě nad povrchem místo nezbývá. Tady se dostává ke slovu jasně rastrovaná transparentní fasáda. Kontrast mezi zrcadlením okolí ve velkoformátových prosklených plochách a pozornost vyžadujících černých klapkách. To vše zabaleno do bílého skla. Požadavky na dnešní pronajímatelný kancelářský dům jako jsou flexibilita, komfort vnitřního prostředí, vysoký standard použitých materiálů a schopnost reprezentace byly jasnými cíly naší práce. Práce, která do poslední chvíle spočívá v tvorbě skořápky pro neznámé uživatele a je plná dohadů a nejasností nad jejich očekávanými potřebami. To jak se architektům podařilo ty méně objektivně měřitelné body naplnit ukáže až čas, ostatně každý máme jiný vkus.

Konstrukce podlah: zdvojené systémové podlahy v kancelářských patrech
Obvodový plášť: celoprosklený obvodový plášť z hliníkových profilů, zasklený izolačními dvojskly s částečným sítotiskovým potiskem
Příčky: v podzemních podlažích zděné omítané v nadzemních sádrokartonové a skleněné v hliníkových rámech
TZB: topení a chlazení kancelářských ploch je realizováno pomocí čtyřtrubkového fancoilového systému. Objekt je napojen na parovodní centrální zdroj tepla. Celý objekt je vybaven vodním stabilním hasícím zařízením.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Boris Kumičak, Lubomír Fuxa, archiv architektonického atelieru


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 212
Za měsíc: 27363


Návštěv dnes: 20096997512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017