Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
3+1 architekti


Zahájení stavby
2008

Dokončení stavby
2012Rekonstrukce domu v Řeži
, Řež, Česká republika | mapa


Přestavba stávajícího objektu, který byl prapůvodně víkendovou chatou postupně dostavovanou nejdříve pro potřeby bydlení a později i pro potřeby provozu firmy. Z původního neforemného stavení s mansardovou střechou dokázali architekti vykouzlit elegantní dům moderních tvarů. Základní jednoduchou hmotu se zaoblenými rohy, zajímavě tvarovanou střechou a promyšleně rozmístěnými okenními otvory v omítnuté fasádě, doplňují dřevem obložené menší přistavěné objemy.

Rozsáhlý pozemek na okraji obce Řež, v řídce zastavěném především víkendově využívaném území vytváří hranici mezi obcí a volnou krajinou. Stávající struktura domu vznikla vrstvením v čase. Původním jádrem byla víkendová chata dostavovaná pro trvalé bydlení a později také pro provoz firmy.

Spolupráce našeho architektonického atelieru se stavebníkem začala ve chvíli, kdy byl dům pozičně a objemově pevně definován – byl tu původní přestavěný víkendový dům a hotová hrubá stavba firemního objektu. V tomto momentu se ukázalo, že dům vzniklý na základě různých projektových fragmentů a nešťastné improvizace, stavebníkovi nevyhovuje.

V návrhu jsme hledali především míru nutného zásahu, výraz domu, jeho zjednodušení a čitelnost. V rámci možností (hotové vnitřní instalace) jsme se pak pokusili upravit také provoz v domě. Původní mansardová střecha nám, přes všechny pokusy o její modifikaci, nakonec připadala pro náš záměr nepoužitelná. Stejně tak stávající okenní otvory. Zkoušeli jsme změkčit neforemný půdorys, nalézt nový tvar střechy a dobré proporce. Na hlavní zděný objekt jsme navěsili lehké dřevěné „buňky“, které rozšiřují plochu přízemí a patra a spojují novostavbu s původním domem. Přáli jsme si, aby dům byl silný, jasný a zároveň pokud možno harmonický s otevřenou krajinou, ve které je již ze značné dálky výrazný.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 326
Za měsíc: 27477


Návštěv dnes: 2075873212105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017