Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
3+1 architekti


Zahájení stavby
2011

Dokončení stavby
2012Rekonstrukce a dostavba domu v Libochovanech
Libochovany 108, Libochovany, Česká republika | mapa


Rekonstrukce a dostavba historického rodinného domu. Ptáme se, jak přizpůsobit sto let starý, nepříliš udržovaný dům pro přítomný každodenní život několikačlenné rodiny (malá užitná plocha původního domu, technologie a mnohé materiály za hranicí své životnosti, chybí standardní hygienické zázemí...). A jak přitom zároveň neporušit všechna jemná a těžko zachytitelná přediva a vrstvení.

Užitná plocha domu (cca 30 m2 jedno podlaží) neumožňuje doplnit vše potřebné uvnitř. Nechávám tedy původní dům dispozičně téměř beze změn a vše potřebné doplňuji vně - na místo původního dřevníku na západní straně domu (kuchyň) a v místě současného wc na jižní fasádě (koupelny). Forma přístaveb je odvozena z proporcí a tvaru stávajícího domu, který je v podstatě skladbou krychlí nad dvěma osově soustřednými půdorysnými čtverci (vertikála schodiště a obytná část domu). Analogicky přidávám pět krychlí – dvě vytváří přidanou horizontálu kuchyně, dvě zaklesnutou vertikálu hygienického zázemí, jedna je novým zádveřím. Přidané je od původního domu jednoznačně odlišitelné. Modřínový povrch nového je hierarchizován barvou olejového nátěru - černá kuchyně / bílá hygiena / syrový vstup.

Líbilo by se mi, kdyby dostavba fungovala jako lišejník. Symbiotická forma houby (pro nás dřevěná konstrukce) a řasy – zajišťující fotosyntézu, tedy životaběh (pro nás funkční náplň přístaveb), je pro nositele dík své samovyživovací schopnosti neškodná. Barevně a strukturálně s ním naopak může vytvářet neočekávaně silné vztahy. Rád bych, aby se nově přidané stalo časem přirozenou součástí vrstevnatého a živého místa.

P.P.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 311
Za měsíc: 27462


Návštěv dnes: 2075873212105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017