Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Gočár, Josef


Zahájení stavby
1910

Dokončení stavby
1911Wenkeův obchodní dům
Husova 295, Jaroměř, Česká republika | mapa


Významná památka české i evropské moderní architektury. Architekt Gočár se při práci na tomto díle osvobodil od tradičních stavebních postupů, s úspěchem použil nové konstrukční principy i nové stavební materiály. Vyjímečné je i architektonické řešení průčelí budovy. Velké prosklené plochy v přízemí a v prvním patře završuje ve druhém patře sloupořadí zakončené monumentální římsou.

Novostavba obchodního domu vyrůstá jako náhrada za nevyhovující a stísněné původní prodejní prostory obchodní firmy A. Wenke a syn. Předcházela jí studijní cesta obchodníka Wenkeho po Evropě a návštěvy vyhlášených obchodních domů. Konkrétní představy ambiciózního Josefa Wenkeho o vzhledu, účelnosti a využití obchodního domu dokázal uspokojit až mladý architekt Josef Gočár. Následná spolupráce výjímečného architekta, náročného stavebníka a zkušeného stavitele Josefa Máši z Jaroměře byla korunována skvělým výsledkem.

Wenkeův dům v Jaroměři stojí na počátku moderní české architektury. Architekt Gočár zde s úspěchem použil nové konstrukční principy železobetonové konstrukce. Předsazené průčelí budovy zavěšené na krakorcích předstihlo svou dobu o jedno desetiletí. Jednotně pojatý estetický záměr architekta působí na návštěvníka nejen při pohledu zvenčí, ale i v interiéru - neobvykle řešené přízemí a první patro v kombinaci kovu a skla doplňuje 2. patro komponované v klasickém duchu. Ke zjemnění linie stavby přispívá drobný geometrický dekor. Železobetonová stropní deska s kruhovým otvorem propojila dvoupodlažní prostor přízemí s ochozem 1. patra. Vstupní hale vévodí zavěšený lustr spolu s originální stropní výmalbou.

Gočár byl rovněž autorem vnitřního vybavení obchodního domu. Elegantní regály a pulty ve zklidňujícím černohnědém provedení korespondovaly s kazetováním stropu, obložením sloupů, ale i se zábradlím vedoucím do nejvyššího patra, kam byli zákazníci dopravováni výtahem. Samotné nábytkové zařízení interiéru se bohužel do dnešních dnů nedochovalo. Na dlouhý čas byl mimo provozi i historický výtah. Od roku 2001 však výtah opět jezdí, i když pouze jako nákladní a pro potěšení návštěvníků. Objekt dnes slouží jako Městské muzeum.

Zdroj: Městské muzeum v Jaroměři
Fotografie: archiv Městského muzea v JaroměřiNOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 212
Za měsíc: 27363


Návštěv dnes: 20096997512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017