Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
ARK Janoušek Pavel


Zahájení stavby
2011

Dokončení stavby
2012Rodinný dům Na Vyhlídce
Na Vyhlídce 1329, Liberec 14, Česká republika | mapa


Stavebník tohoto domu dlouho hledal místo pro zamýšlenou výstavbu malého rodinného domku na okraji města v přímém kontaktu s přírodou. Vynaložené úsilí stálo zato, domek je situován na mírně svažitém jižním pozemku v přímém dotyku s masívem lesa chránícím dům od severu. Koncepce bydlení je založena na přímém styku obytných prostor s exteriérem.

Celá obytná část je orientována na jižní stranu s výhledem do zahrady. Zasklení řešené na celou světlou výšku místnosti v celkové délce třinácti metrů je provedeno z tabulí trojskla, bezrámové, tabule jsou pouze lepeny. Předložená betonová markýza dostatečně zabezpečuje vnitřní prostor domu před letním přehřátím a naopak v zimním období je přes extrémní zasklení interiér příjemně sluncem prosvětlen a temperován. Dům je koncepčně řešen jako nízkoenergetický s pasivním využitím stavebních konstrukcí a správnou orientací dispozice. Původně zamýšlené řešení s tepelným čerpadlem, nucenou výměnou vzduchu s rekuperací a letním chlazením bylo po důkladném posouzení v celém rozsahu zamítnuto. Až samotný provoz ověřil správnost tohoto dosti riskantního a nevratného rozhodnutí. Dům funguje ve všech režimech a ročních obdobích optimálně a to s minimálními nároky na energie.

Prostá kubická architektura domu s bílou fasádou doplněnou menší černou hmotou garáže a soklu terasy se stejným způsobem promítá také v celém interiéru. Řešení dispozic a design vybavení jednotlivých prostor a funkčních zón je bez složitých architektonických detailů a barevnosti. Čistá bílá, doplněná černými akcenty, monolitickým betonovým stropem v celé dispozici domu, s bílým nábytkem a tmavě hnědými dřevěnými doplňky. Jednoduchost, čistota, klid a vše směřující k důrazu na nerušený výhled do krajiny, na město a celý Ještědský hřbet – to je zásadní princip bydlení v tomto domě a jeho hlavní přednost.

Zdroj: autorská zpráva architektonického ateliéru
Fotografie: archiv architektonického ateliéru


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 164
Za měsíc: 27315


Návštěv dnes: 20760535202105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017