Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Atelier 38


Zahájení stavby
2010

Dokončení stavby
2012Rodinný dům Slavkov
Luční 536, Slavkov, Česká republika | mapa


Nově vznikající ulice na okraji obce. Všudypřítomné ve větru se klátící „ Van Goghovské“ zlaté obilí. Jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí? Co se můžeme naučit od původního způsobu bydlení na vesnici? Co bylo pro něj charakteristické? Neodmyslitelnou součásti byl dvůr. Na něm bosé děti pobíhaly se zvířaty, pralo se tu prádlo, mlátilo obilí, pořádaly se zabíjačky... ze dvora byla přístupna obydlí lidí, zvířat, stodoly, sýpky... dvůr byl prodloužením vnitřních prostorů a zároveň byl spojnicí mezi soukromým životem obyvatel a veřejným životem vesnice. Na tomto sémantickém znaku je založený koncept domu.

Jednoduchá jednopodlažní dynamická hmota domu se většinou vnitřních prostorů otevírá do dvora. Interiér si tak při dostatečném proslunění zachovává dostatek soukromí, je pohledově krytý z venku a naopak si zachovává výhledy do krajiny. Dvůr, exteriér, se stává součásti interiéru a naopak. Dvůr dělí dispozici na klidovou a společenskou část. Dům je vyzděný z cihelných tvarovek a kontaktně zateplený, dvůr má větranou fasádu s dřevěným obkladem. Nosnou konstrukci jednoplášťové nevětrané střechy tvoří v rovné části železobetonová deska, v části s pultovou střechou konstrukce dřevěná. Okna jsou dřevěná z eurohranolů. Vytápění je teplovodní podlahové, zdrojem je kondenzační plynový kotel. Stavba získala cenu J. M. Olbricha za rok 2011-2012, Zvláštní ocenění centra stavebního inženýrství a.s., POROTHERM DŮM 2012-2013 a hlavní cenu v kategorii rodinné domy v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2012.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Roman Polášek, archiv architektonického atelieru


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 311
Za měsíc: 27462


Návštěv dnes: 2075873212105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017