Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Atelier 38


Zahájení stavby
2008

Dokončení stavby
2009Polyfunkční dům
Výstavní 2968/108A, Vítkovice, Ostrava, Česká republika | mapa


Dům s dynamickým výrazem. Na odlehčeném proskleném parteru, rytmizovaném příčnými nosnými stěnami, je posazený "plovoucí ponton" II.NP s výraznou konzolovitě vytaženou špicí do nároží ulic Šalounova a Výstavní. Dům je horizontálně ukončený dřevěnou hmotou pilových střech.

Dynamický výraz domu reaguje na své okolí. Fasáda II.NP je navržena ze sendvičových panelů s povrchem z vlnitých plechů shodných s fasádou stávající výrobní haly. Pilová střecha s přiznanou technologií je reminiscencí na sousedství Vítkovických železáren a doplňuje tak panoráma "Vítkovických hradčan".

I. NP
Dispozice je rozdělena vstupní halou do areálu firmy s recepcí na dvě části. V severní nárožní části je navržený obchod se vstupem z ulice Výstavní a se zásobováním z areálu firmy. V jižní části je navržena restaurace. Odbytová část je navržena podél ulice Výstavní, zázemí se zásobováním je umístěno do dvorní části.

II. NP
V jižní části, na galerii, je umístěna odbytová část restaurace. Ze schodišťové recepční haly jsou přístupny dvě velkoprostorové kanceláře.

III. NP
Zde jsou umístěny dva byty. Byt v jižní části je řešený jako 3+kk. Byt v severní části je řešený jako 4+kk. Oba byty mají částečně krytou terasu orientovanou do klidové západní části vnitrobloku. Šikmé pilové střechy umožňují do všech obytných místností přivést jižní slunce. V ložnicích je možné využít šikminu pro umístění spaní na galeriích.

Konstrukce
Svislou nosnou konstrukci I. a II. NP tvoří příčný stěnový nosný systém. Částečně zděný, částečně z plnostěnných prefabrikovaných železo- betonových dílců založených na betonových pasech. Strop nad I. a II.NP je filigránový. III. NP je dřevostavba.

Stavba získala ocenění Dům roku 2009 statutárního města Ostravy a Cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2009.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Petr Šimčík, archiv architektonického atelieru
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 254
Za měsíc: 27405


Návštěv dnes: 2075816512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017