Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
4A architekti


Zahájení stavby
2012

Dokončení stavby
2013Longin Business Center - interiér
Na Rybníčku 5, Praha, Česká republika | mapa


Interiér vstupních prostor budovy. Návrh komplexně řeší prostory od vchodu do budovy, kde je umístěna recepce a přilehlé atrium, přes koridory komunikací až ke vstupům do výtahů směřujícím do dalších pater budovy. Hlavním výtvarným prvkem vstupní části je předsazená perforovaná stěna z corianu sjednocující prostor recepce a atria. Mřížoví perforované stěny je podbarveno nasvícenou grafickou tapetou navrženou na míru konceptu. Navazující části interiéru jsou řešené na principu působivého kontrastu za sebou řazených střídajících se tmavých a světlých prostorů.

Do budovy se vstupuje po lávce nad vodní hladinou, což nás inspirovalo k představě, že člověk vstupuje přes tuto lávku do úplně jiného světa / prostoru…

Vesmírná loď na dlouhé cestě vesmírem vyrábějící si vlastní kyslík.

Původní prostor recepce sestával z těžko uchopitelného prostoru nepravidelných tvarů a nesourodých stylů. Recepční pult byl těžký, studený kámen. Atrium nelákalo návštěvníky ke vstupu.

Rozhodli jsme se v jednotlivých dílčích prostorech posílit atmosféru založenou na jejich proporčních vlastnostech (vertikalita v atriu, objem v recepci, plocha velkého lobby, linearita chodby…). Zároveň jsme skloubili dva různé estetické přístupy (technický a přírodní), abychom dosáhli atraktivity a neotřelosti, které si tyto společné prostory žádají.

Prostor recepce a atria je „obalený“ perforovanou corianovou stěnou, která prostory sjednocuje a jasně vymezuje prostor změny. Perforace vychází z Voronoi diagramu – buněčné struktury a od recepce přechází směrem k atriu z pravidelných tvarů do organických. Tedy z technického prostředí do přírodního. To vše je podbarveno nasvícenou grafickou tapetou navrženou na míru konceptu. Recepce je velitelským můstkem s měkkým recepčním pultem organického tvaru, příjemným na dotek. Atrium se stalo kyslíkovou místností s bujnou vegetací. Návštěvník se v atriu vydává na rozeklanou cestu vzhůru jako by stoupal po skalách Giant Causeway v Severním Irsku. Nad atriem a recepcí se ve vzduchu vznáší molekuly vody „zavlažující rostliny“ – atypická skleněná svítidla na míru vyrobená ve sklářské dílně v Novém Boru. Každý kus je ručně vyráběný originál.

Před vstupem do dalších pater budovy se prochází v obou výtahových lobby sérií tmavých „dekontaminačních” portálů / boxů. Jedním z nich je tzv. „media box“ s nikou na sezení a televizorem pro sledování čerstvých zpráv. Mezi boxy procházíte kolem „artwalls“ - tedy uměleckých stěn s kolekcí zajímavých předmětů člověkem nebo přírodou vytvořených. Jde o pyramidovou mozaiku z dubového dřeva, kolekci „koláčů“ - kmenů stromů a dále niky připravené na proměnlivé výstavy uměleckých předmětů. Vše jako připomínka pozemské minulosti.

První a druhé výtahové lobby je propojeno dlouhou úzkou chodbou s menší světelnou intenzitou k vytvoření efektu světla na konci cesty – tedy prosvětleného druhého výtahového lobby. Chodba je pojednána jako měkká zvlněná stěna příjemná na dotek. Odkazuje se jednak k recepčnímu pultu a zároveň vytváří kontrast ke stávajícímu kamennému obkladu druhé strany chodby. Vzhledem k úzkým proporcím chodby předpokládáme, že procházející návštěvník bude tento kontrast vnímat i svými doteky.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Ondřej Polák, archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 115
Za měsíc: 27266


Návštěv dnes: 20760040302105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017