Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Atelier 38


Zahájení stavby
2003

Dokončení stavby
2004Administrativní budova RAYFILM
Otická 2737/107, Opava, Česká republika | mapa


Přestavba a nástavba původní budovy. Objekt je ukončen nástavbou převýšeného hranolu s pultovou střechou. Vztyčený prostředník, falický symbol podnikatelské potence, je zároveň logickou gradací konfigurace terénu.

Objekt se nachází v nesourodém komplexu budov tvořících ostrov v moři polí mezi Opavou a Oticemi. Stojí téměř ve vrcholu stoupajícího terénu a je dobře viditelný ze všech směrů. Původní dvoupodlažní kancelářská budova s plochou střechou byla před přestavbou v havarijním stavu a byla využívána pouze částečně. Dispozičně se jedná o jednolodní prostor o čtyřech travé. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový montovaný skelet v modulu 6 x 6 metrů s podélnými průvlaky a železobetonovými stropními panely, dvouramenným železobetonovým schodištěm s ocelovou nosnou konstrukcí. Objekt byl opatřen dřevěnými okny a opláštěn sendvičovými panely.

Hranol nástavby je navržen jako jednolitá bezespará hmota z polykarbonátu spojovaného na pero a drážku, který částečně tvoří transparentní stěnu v zasedací místnosti, schodišťovém prostoru a služebním bytě a částečně představuje plášť předsazený před stěnou natřenou žlutou firemní barvou. Do vzniklého meziprostoru je po celém obvodu umístěno osvětlení, v noci se svítící hranol vznáší nad zemí. Předpokládá se instalace reklamních nápisů. Z polykarbonátu je rovněž navrženo zádveří, čímž se materiálově odděluje původní objekt od nově řešených hmot. Hmota původního objektu je kontaktně zateplena a natřena modrou firemní barvou. Fasáda je členěna v několika hladinách; hlavní strukturu-hladinu - tvoří pravidelný rastr otevíravých oken kopírující rytmus skeletu, druhou hladinu tvoří prosklené „díry" - plochy nové hmoty. Velikost otvorů v původní části vychází z modulace sendvičových panelů.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 238
Za měsíc: 27389


Návštěv dnes: 2075801412105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017