Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Atelier 38


Zastavěná plocha
146 m2

Užitná plocha
362 m2

Obestavěný prostor
918 m3

Dokončení projektu
2008

Dokončení stavby
2010Rodinný dům
Jindřichov, Jindřichov, Česká republika | mapa


Úkolem bylo navrhnout rodinný dům na místo stávajícího rodinného domu „chalupy“, který byl určen k demolici. Návrh objemového řešení důsledně vychází z principů stávající chalupy. Jedná se o hlavní jednopodlažní hmotu postavenou na obdélníkovém půdorysu zastřešenou sedlovou střechou. Hlavní hmota rodinného domu je doplněna podobně koncipovanou menší hmotou hospodářského objektu – garáže. Výrazným architektonickým prvkem je ustoupení společenské části I. NP a vytvoření kryté terasy.

Obdobným způsobem tj. výrazným ustoupením jsou řešeny i ostatní okenní otvory obytných místností, čímž je dosaženo výrazné plasticity fasády jinak lapidárního objemu. V detailu je určující kombinace hladké omítané fasády s dřevěným obkladem a posuvnou stínící technikou. Koncepčně určujícím pro výraz interiéru je ponechání otevřené dispozice společenské části v prvním nadzemním podlaží s optickou vazbou v podélné ose objektu. Dalším motivem je vytvoření galerie nad prostorem jídelny s průhledem do krovu II.NP.

Dispozice
V přízemí domu je ze zádveří přímo přístupná pracovní kuchyně a blok hygienického a technického zázemí (WC, technická místnost) se schodištěm do II. NP. Dále je z prostoru zádveří v podélné ose přístupný velkorysý obytný prostor s krbem a přímou vazbou na venkovní terasy a kuchyni. Z obytného prostoru je přes „filtr“ šatny přístupná klidová část rodinného domu v I.NP. Ta je tvořena ložnicí a přes výše zmíněnou šatnu přístupnou koupelnou s odděleným WC. Obytný prostor je rozdělen na část jídelní s přímou vazbou na kuchyni a část společenskou s výstupem na krytou na terasu s venkovním krbem. Druhé nadzemní podlaží je zpřístupněno provozně i opticky odděleným schodištěm. Z centrálně situované společenského prostoru (pracovny, herny) – galerie chodby jsou přístupny dva pokoje (ložnice) s vlastním hygienickým zázemím (koupelna s WC) a komora. Pokoje jsou koncipovány jako hostinské pro občasné užívání. Svislé nosné konstrukce jsou navrženy z keramických cihelných bloků tl. 300 mm opatřeny kontaktním zateplovacím systémem s tenkovrstvou probarvenou omítkou ve světlém odstínu. V místech ustupujících okenních otvorů – terasy a loggie je navržen dřevěný obklad stěn a podhledu. Konstrukce stropů jsou uvažovány z keramických tvarovek osazených do systémových stropnic. Střecha rodinného domu i garáže je navržená z TiZn plechu.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 311
Za měsíc: 27462


Návštěv dnes: 2075873212105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017