Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
3+1 architekti


Plocha pozemku
1502 m2

Užitná plocha
196 m2

Obestavěný prostor
700 m3

Zahájení stavby
2013

Dokončení stavby
2014Rodinný dům Habrovice
Habrovice 124, Habrovice, Česká republika | mapa


Uliční typ původně zemědělské obce. Na úzký vjezd na pozemek navazuje dlážděná plocha a dřevěný přístřešek - směrem do ulice otevřené parkovací stání a směrem do zahrady dřevník a sklad/kůlna. Samotný dům je svým výrazem směrem k ulici a obci konzervativní, východním směrem se dům stává nízkým pavilonem prolínajícím prosklenou stěnou a krytou terasou se zahradou.

Místo
Uliční typ původně zemědělské obce. Síla a jistota založení, sousedství velkorysých hospodářských dvorů i zemědělství jsou tytam. Blízké přírodní koupaliště, nedávno ještě hojně užívané, nyní za účasti lokálních úřadů neprůhledně zprivatizované a devastované, je přiléhavým vnějším obrazem současného vnitřního. Nejistota, přešlapování na místě. Co teď?

Pozemek
Překročením hrany pozemku vstupujeme do země za zrcadlem. Ačkoliv uvnitř obce, je tu výrazně odlišná atmosféra. Mdlý charakter okolí se náhle proměňuje. Jsou tu ovce, dva mohutné stromy, blízká měkká a otevřená krajina a vzdálené horizonty.

Dům
Návrhem jsme se pokusili vnést do otevřené plochy pozemku podrobnější hierarchii, logickou uvnitř i vně. Na úzký vjezd umístěný v nepříznivé poloze stoupající levotočivé zatáčky přilehlé obecní komunikace, navazuje dlážděná plocha a dřevěný přístřešek - směrem do ulice otevřené parkovací stání a směrem do zahrady dřevník a sklad/kůlna. Mezi kůlnou a domem vzniká malý kamenný dvorek. Dá se tu krom jiného docela příjemně sedět na zápraží v letním podvečerním slunci. Samotný dům je svým výrazem směrem k ulici a obci konzervativní – považujeme to za nutné vyvážení fantazie seriálových novostaveb a rekonstrukcí v bezprostředním okolí. Východním směrem se dům stává nízkým pavilonem prolínajícím prosklenou stěnou a krytou terasou se zahradou. Za domem bude malý ovocný sad.

Zdroj: autorská zpráva architektonického ateliéru
Foto: archiv architektonického ateliéru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 384
Za měsíc: 27535


Návštěv dnes: 2075936312105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017