Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Kotěra, Jan


Zahájení stavby
1904

Dokončení stavby
1907Vila Stanislava Suchardy
Suchardova 1, Bubeneč, Praha, Česká republika | mapa


Vila se sochařským ateliérem postavená v duchu anglického hnutí Arts and Crafts. Když sochař Stanislav Sucharda vyhrál v roce 1901 soutěž na vytvoření pomníku Františka Palackého v Praze, potřeboval k realizaci této zakázky vhodné prostory a pro svoji rodinu se dvěma dětmi rodinné bydlení. Požádal proto svého přítele, architekta Jana Kotěru o návrh vily s ateliérem.

Architekt vyřešil zadání tak, že navrhl dvě samostatné budovy. Rodinnou vilu v raně secesním stylu, s bohatě zdobeným průčelím a mansardovou střechou s hrázděnými štíty a samostatnou budovu ateliéru. Ateliér měl částečně prosklenou střechu, kterou zdobila socha rytíře a byl úzkým spojovacím "krčkem", využívaným jako knihovna, připojen k budově vily. Ústředním prvkem interiéru vily se stala dvoupodlažní schodišťová hala. V přízemí se nacházely reprezentační prostory, hala osvětlená barevnými okenními výplněmi a stylová jídelna se vstupem na verandu. V přízemí se dále nacházely, hudební pokoj, obývací pokoj, kuchyň, pokoj služky a toalety, V hale byl umístěn, na přání architekta, reliéf Stanislava Suchardy Praha a Vltava. Patro bylo vyhrazeno ložnicím a hostinskému pokoji. V suterénu domu byl byt pro domovníka a sádrovna.
Při přestavbě v letech 1926 – 1928 byl ateliér od vily oddělen a přestavěn na obytný dům (čp. 628). Spolu s přestavbou ateliéru došlo i k zahradním úpravám, při kterých zanikl dřevěný kuželník na konci zahrady.

Vila se stala místem setkávání Suchardových přátel ze spolku Mánes. Mezi blízké sochařovi přátele patřili kromě Jana Kotěry také malíř Antonín Slavíček nebo sochař Josef Mařatka.

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 183
Za měsíc: 27334


Návštěv dnes: 17394758


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017