Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Jura, Pavel


Zahájení stavby
2006

Dokončení stavby
2009Akátová věž Výhon
vrch Výhon, Židlochovice, Česká republika | mapa


Věž je navržena na kruhovém půdoryse třiceti dřevěných akátových sloupů. Ocelové prvky konstrukce jsou pozinkované. Kruhový půdorys odpovídá topografii místa s rovnocenným výhledem v celém rozsahu 360°. Každý z akátových sloupů je složen z několika fošen, jejichž počet se po výšce sloupu zmenšuje tak, jak se zmenšuje napětí v materiálu.

Lokalita stavby - kopec Výhon, i záměr stavby – rozhledna, jsou do jisté míry výjimečné okolnosti, které svádí k exhibici, svádí zkusit si, co všechno jsme schopni vymyslet a postavit, svádí ke zneužití možností zadání, k prvoplánové reklamě. Cílem stavby ale nebylo hledat novou, nutně jinou nebo podobně moderní architekturu. Cílem úsilí bylo zrealizovat stavbu normální a přiměřenou, která nebude svědkem toho, čeho jsme (v krajině) schopni, ale toho, co považujeme za rozumné. Vnitřní schodiště potvrzuje řád stavby - každý stupeň schodiště je proveden jako konzola fošen z nosného sloupu. Prostorová spirála vzájemně provázaných konzol ztužuje stavbu, definuje vnitřní prostor se shora osvětleným volným jádrem. Prostorovou tuhost kruhového průřezu zajišťují (stejně jako u sudů ve sklepě dole pod kopcem) ocelové obruče, doplněné dřevěnými rozpěrami mezi sloupy. Dřevěná konstrukce stavby je provedena z typické místní dřeviny - akátu, všechny prvky mají stejnou tloušťku 40 mm. Při návrhu i realizaci byl důležitý celek, nikoliv detail stavby; ostatně řada detailů byla předem určena dodržením řádu stavby. Způsob zpracování odpovídá podmínkám staveniště bez elektrické energie, míra opracování detailů nemá ambici importovat na kopec Výhon průmyslový perfekcionismus.
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 101
Za měsíc: 27252


Návštěv dnes: 168749768


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017