Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Kotěra, Jan


Zahájení stavby
1909

Dokončení stavby
1912Muzeum Východních Čech
Eliščino nábřeží 465/7, Hradec Králové, Česká republika | mapa


Rozlehlá secesní budova byla vystavěná na asymetrickém půdorysu latinského kříže s redukovaným vstupním křídlem. Střední části objektu završené prosklenou kopulí dominuje vstupní portál, po jehož stranách jsou umístěny dvě keramické pětimetrové figury sedících žen od Stanislava Suchardy alegoricky znázorňující Historii a Průmysl. Okenní vitráže ve vestibulech a na schodištích jsou zhotoveny podle návrhů Františka Kysely. Pod kopulí druhého patra jsou čtyři mozaiky podle návrhů Jana Preislera z roku 1911 provedené v letech 1931 a 1941. Fontánu před budovou, světelný stojan na schodišti a vnitřní vybavení navrhl autor projektu architekt Jan Kotěra. Muzejní budova byla v roce 1995 vyhlášena národní kulturní památkou, v letech 1999-2002 proběhla celková rekonstrukce budovy.

V suterénu budovy byly vystavěny dílny, provozní místnosti, byt domovníka a lapidárium, ve kterém byla vystavena sbírka zvonů a náhrobků. V přízemí byla umístěna knihovna s velkou čítárnou, reprezentativní ředitelna, vstupní hala se schodištěm, šatna a velká přednášková aula s 200 sedadly, galerií a místností pro přednášejícího. První patro sloužilo zčásti sbírkám uměleckého průmyslu, druhou část vyplňoval velký výstavní sál prostupující do druhého patra. Druhé patro obsahovalo prehistorické a historické sbírky. Do třetího patra byl umístěn fotografický ateliér s horním osvětlením a odborné laboratoře. Na obou plochých střechách byly naprojektovány prostorné terasy. Dnes jsou ve výstavních prostorách muzea postupně představovány historické, archeologické, uměleckoprůmyslové i přírodovědecké sbírky formou stálé expozice nebo dočasných výstav. Mezi trvale vystavené předměty patří např. rekonstrukce nálezu mamutí kostry v cihelně ve Svobodných Dvorech v r. 1899 či dva zdařilé modely Hradce Králové: první model zachycující královéhradeckou vojenskou pevnost v roce 1865 od Františka Žaloudka a druhý model Hradce Králové v měřítku 1:500, který zachycuje stav města v roce 2000.

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 275
Za měsíc: 27426


Návštěv dnes: 1757783753


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017