Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Jura, Pavel


Zahájení stavby
2009

Dokončení stavby
2011Patron stavby

Vila v České u Brna
Nádavky IV, Česká, Česká republika | mapa


Cílem návrhu byla stavba, která pečlivým dispozičním řešením a kvalitou materiálů poskytne noblesní prostor pro život svých obyvatel, stavba trvanlivá soudobou a přiměřenou formou. Těžištěm celého domu je převýšená schodišťová hala v jádru dispozice. Materiály, použité na vnějším líci stavby, respektují vnitřní členění domu. Fasáda nejnižší úrovně je z masivního pískovcového zdiva, střední úroveň ve světlé omítce probarvené ve hmotě, nejvyšší část je obložena sibiřským modřínem.

Lokalita stavby je jedním z brněnských „satelitů“- obytnou čtvrtí založenou v 90. letech minulého století v kvalitním přírodním prostředí severozápadního okraje města. Po delším hledání se investoru podařilo získat jeden z posledních volných pozemků v této lokalitě, s ideální orientací ke světovým stranám.

Zadáním byla stavba pro manželský pár, s příležitostným pobytem dospívajících potomků. Cílem návrhu pak byla moderní vila, v rámci možností pozemku s rozlohou přibližně 840m2 a v kontextu lokality stavby. Soudobá podoba stavby (jako cíl návrhu) neznamená v této úvaze negaci tradičních principů, ale naopak jejich využití, jak při koncipování půdorysu, tak i materiálového a objemového řešení stavby.

Stavba vily je koncipována na pěti různých výškových úrovních – polopatrech. Úrovně jednotlivých polopater odpovídají mírnému sklonu pozemku a zajišťují optimální provozní propojení či naopak oddělení dispozice s venkovním prostorem. Uspořádání úrovní do polopater zároveň rozděluje / spojuje jednotlivé provozní části stavby. Celý půdorys stavby je založen na jednotném modulu, rozmístění jednotlivých provozů logicky sleduje i orientaci vůči světovým stranám. Na jih do zahrady jsou orientovány všechny obytné místnosti s velkými okny (tepelnými zisky). Samostatný pokoj syna se sociálním zázemím je umístěn odděleně s orientací na západní stranu. Na sever do ulice jsou důsledně orientovány provozy zázemí s minimem oken (ochlazovaných ploch). Objemové řešení je určeno konceptem jednotlivých úrovní, definuje figuru stavby s jasným vztahem k zemi. Jižní fasáda je stíněna přesahem střechy, což zároveň poskytuje uživatelům určitý vnější krytý prostor, přechod mezi interiérem a zahradou. Masivní kamenné zdivo obytných prostor v přízemí společně s přesahem střechy zajišťuje příjemné klima v letních měsících, velké prosklené plochy naopak přispějí k tepelným ziskům v přechodném období. Interiér domu nehýří barvami, není ani výstavkou současných designových kusů mobiliáře či doplňků - nestane se tak budoucím skanzenem těchto rekvizit. Poskytuje však dostatečně klidný a stabilní rámec pro každodenní život svých obyvatel.

Zdroj: autorská zpráva architekta
Fotografie: Martin Vlček, p. Ernest, archiv architektonického ateliéru
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 496
Za měsíc: 27647


Návštěv dnes: 1708057


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017