Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
3+1 architekti


Plocha pozemku
6066 m2

Užitná plocha
892 m2

Obestavěný prostor
3500 m3

Zahájení stavby
2013

Dokončení stavby
2014JACER - školící středisko
Nám. Prokopa Velikého, č.p. 16, Předlice, Česká republika | mapa


Původně zemědělská usedlost, velkoryse založená v druhé polovině devatenáctého století v Předlicích na okraji Ústí nad Labem. Investor měl zpracovánu jakousi ideovou studii využití areálu, která s původními domy příliš nepočítala. Architektům ale připadalo lepší, sledovat zkušenost a myšlení původních stavitelů. Torzo stodoly na jižní hraně pozemku v sobě mělo potenciál a kouzlo, které bylo škoda nevyužít a nový dům proto autoři umístili sem.

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ
Za minulého režimu tu hospodařilo JZD, které areál využívalo nejspíš naprosto pragmaticky. Udržovalo se pouze to co se bezprostředně hodilo, zbytek chátral. Od devadesátých let bylo místo opuštěné a následoval rychlý rozklad. Přes pokročilou devastaci tu ale stále byla a je zřetelná síla koncepce a provedení původního založení. Výrazné objekty po obvodě pozemku artikulují měřítko a prostor rozsáhlého dvora. Dva z nich - padesát metrů dlouhá konírna na západě a šedesát dva metrů dlouhá stodola na jižní hraně pozemku - jsou základními kameny našeho návrhu.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Kamenná obvodová zeď navíc svojí velikostí a proporcí překvapivě dobře funguje pro dispozici a zamýšlený provoz nového domu. Ve chvíli kdy jsme zjistili, že původní zdi a otvory, sami o sobě proporčně přesné a krásné, ladí dokonale také s modulaci dřevostavby (se dřevem jako stavebním materiálem se od počátku automaticky alespoň na část domu počítalo), zkonstruoval se dům vlastně sám. Na obou kratších koncích jsme prolomili původní kamenný obvod (půdorys 62x10m) a symbolicky tak propojili skrz nový dům dvůr s rozsáhlým pozemkem na jihu (měly by tu vyrůst ještě další objekty a odehrávat se další aktivity). Dlouhé boční kamenné zdí využíváme naopak jako přirozené opěrky (výrazný terénní zlom) a zároveň stabilní a pevné fasády nového domu. Původní vjezdy do stodoly nám dobře zapadají do dispozic přízemí jako hlavní vstupy a velká okna. Střešní rovina je pilou šedových světlíků. Jejich velikost a směřování váže pevně k dispozici druhého podlaží. Na východ orientované světlíky stejné velikosti prosvětlují jednotlivé učebny a západně orientované prosklení osvětluje komunikační prostor a velkou jednací místnost. Střecha svým tvarem odkazuje k industriální atmosféře městské periferie (v blízkém okolí používaný typus) a zároveň přináší nevšední světelnou kvalitu do celého horního patra domu. S nadsázkou je střecha také zubatým plátem pily, typického nástroje JACERu.

Zdroj: autorská zpráva rchitektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 554
Za měsíc: 27705


Návštěv dnes: 16857988


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017