Stavby

Project







Autor
Konopka Ladislav, Hloušek Alois


Stavebník
JčKNV České Budějovice

Generální projektant
Stavoprojekt České Budějovice


Generální dodavatel
Výstavba svépomocí

Subdodavatelé


Plocha pozemku
6 000 m2

Zahájení projektu
1969

Dokončení projektu
1972

Zahájení stavby
1973

Dokončení stavby
1975

Fotografie
Srba J.,
Google Maps





Atriové rodinné domy
V oblouku, 370 04 České Budějovice, Česká republika | mapa



.
Skupina dvanácti jednopodlažních atriových rodinných domů rozmístěných okolo společného poloveřejného vnitřního dvora, do něhož jsou orientovány vstupy většiny domů. Společný dvůr tvoří přechod z veřejného do soukromého prostředí a je místem podporujícím sociální interakci mezi obyvateli domů. Povrchy vnějších stěn domů jsou tvořeny kombinací přírodních materiálů - bílé hrubé omítky, režné obezdívky ze šamotových cihel a obkladem z borových prken. Nápaditým urbanistickým i architektonickým řešením se autorům podařilo vytvořit kvalitní vnější i vnitřní obytné prostředí.

Popis
Skupina atriových rodinných domů je součástí obytné skupiny Voříškův dvůr, projektované architekty Konopkou a Hlouškem v letech 1969-1972 a realizované 1972-1975, kterou tvoří urbanisticky zajímavě utvářená pestrá skladba bytových a rodinných domů různých typů. Atriové domy jsou umístěny na západním okraji obytné skupiny u řeky Vltavy. Od břehu řeky je dělí pouze úzká nábřežní pěší promenáda. Stavební povolení bylo vydáno v červenci roku 1973, výstavbu jednotlivých domů si zajišťovali jednotliví stavebníci svépomocí.
Skupinu tvoří dvanáct jednopodlažních atriových rodinných domů rozmístěných okolo společného vnitřního dvora, do kterého jsou orientovány vstupy většiny domů. Pouze krajní domy mají vstupy i vjezdy do garáží přístupné z ulice V oblouku. U vstupu do dvora z ulice jsou umístěny také garáže zbývajících domů, takže vnitřní dvůr zůstává klidným prostorem obyvatel domů nezatíženým žádnou dopravou.
Společně s urbanismem celé skupiny navrhli autoři také všechny jednotlivé domy. U menší části domů pak byla vnitřní dispozice dále přizpůsobena specifickým přáním konkrétních vlastníků domu. Půdorysy vnitřních domů jsou ve tvaru písmene L, domy na kraji skupiny mají půdorysy ve tvaru písmene T. Obytná část domů je členěna do dvou kolmých křídel vymezujících dvě strany atria, přičemž v jednom křídle je společenská část domu s obývacím pokojem a kuchyní a ve druhém křídle je klidová část domu s dětskými pokoji, ložnicí rodičů, koupelnou a toaletou. V místě proniku křídel je vstupní část domu spolu s hospodářským zázemím tvořeným prádelnou, komorou a skladem paliva. Z obývacího pokoje je přístupné obytné atrium, do kterého jsou také orientována okna obytných místností.

Domy jsou zděné, vnější stěny opatřeny bílou omítkou ze škrábaného břizolitu, část stěn je opatřena režnou obezdívkou ze šamotových cihel a obkladem atiky z borových prken. Prosklené stěny a okna jsou dřevěné, natřené průhledným lakem.
Bezprostřední okolí domů je osázeno nízkou a středně vysokou zelení tvořenou keři a různými druhy listnatých i jehličnatých stromů. Trávníky společného vnitřního dvora jsou doplněny keři a jednotlivými stromy nízkého vzrůstu.

Hodnocení
Skupina atriových rodinných domů je stavbou nadregionálního významu hodnotnou z urbanistického, architektonického i sociálního hlediska.
Osobitým urbanistickým uspořádáním domů vytvořili autoří prostor poloveřejného vnitřního dvora, tvořícího přechod z veřejného do soukromého prostředí, který je místem podporujícím sociální interakci mezi obyvateli domů.
Vzájemným půdorysným uskakováním jednotlivých objemů domů je vytvářeno příjemné drobné měřítko zástavby. Charakteristickým střídáním plných omítnutých stěn s částmi obloženými režným zdivem a dřevěným obkladem autoři zástavbu ještě více oživují a zobytňují. Kompozičně oživující účinek přinášejí také hmotově odstupňované části domů, ve kterých jsou dvě obytné místnosti umístěny nad sebe, výškově posunuté o půl podlaží vůči ostatním místnostem v domě. Citlivým doplněním nízkými i středně vysokými stromy a keři se zeleň se zástavbou propojují v jeden celek.
Kvalitním urbanistickým a architektonickým řešením skupiny domů se autorům podařilo citlivě zhodnotit urbanistický a přírodní kontext místa stavby a zároveň vytvořit kvalitní vnitřní i vnější obytné prostředí, dobře uzpůsobené pro klidné bydlení i sociální komunikaci obyvatel domů.
Původní stavební i architektonické řešení domů je dobře dochováno. Pouze krajní dům (čp. 2200) byl nástavbou po roce 2010 zvýšen o jedno podlaží.


Obývací pokoj jednoho z atriových domů.   Foto / Zdroj: Srba J. / archiv autora



Situační výkres atriových domů.   Foto / Zdroj: Srba J. / archiv manželů Dvořákových
    Prameny
  • SOkA Č. Budějovice, Sbírka map a plánů, č. 76-80 Voříškův Dvůr.
  • Soukromý archiv manželů Dvořákových, Č. Budějovice, Sbírka plánů.
  • Terénní průzkum stavby, J. Srba, České Budějovice 14. 8. 2017.




  • Vložil: Srba Jaromír, 5. 10. 2017
    Poslední aktualizace: 12. 1. 2018



    Databáze architektury 2015-2018
    stavba_cb_voriskuv_dvur_atriove_domy.php






    NÁVRH DATABÁZE
    Architekti
    Stavby
    Technologie
    Literatura


    NOVINKY

    ing. arch. Bohumil Böhm,
    narozen 1. 2. 1926 - profil architekta.

    Plavecký stadion Novostavba budovy palveckého stadionu v Českých Budějovicích.


    ONLINE PRAMENY


    Časopis Architektura ČSR 1945-1989 Digitální verze českého architektonického časopisu
    čtěte online




    Blog o vývoji Databáze architektury.
    Případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 603 542 822 nebo mailem.
    Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
    Copyright: DCMA 2012-2018