1.3. Stávající databáze architektury v České republice a v zahraničí


1.3.1. Úvod

Před zahájením prací na Databázi české moderní architektury je nezbytné seznámit se se stávajícími databázemi architektury jak v České republice, tak i v zahraničí. Poznání současného stavu vývoje těchto databází a seznámení se s postupem, jakým se k současnému stavu vyvíjely, může být pro budování Databáze české moderní architektury velmi přínosné.

Pro seznamování se s databázemi architektury je vhodné stanovit cíle, metody a postup.
Cíle: průzkumem, rozborem a vyhodnocením stávajících databází získat informace, které by napomohly s definováním takových parametrů a jejich hodnot, které by bylo vhodné respektovat při tvorbě Databáze české moderní architektury.
Metodika: zkoumat a vyhodnocovat charakteristické rysy a parametry stávajících databází. Zaměřit se zejména na takové rysy a parametry, jejichž poznání a vyhodnocení může být významné pro definování výchozích parametrů Databáze české moderní architektury.
Postup: stanovit výčet parametrů, které budou u každé jednotlivé databáze zkoumány. Z existujících databází vybrat ty databáze, které budou zkoumány - zaměřit se zejména na databáze architektury pracující s daty vědeckým způsobem. Nejprve vypracovat komentovanou rešerši databází. Dále se soustředit na zkoumání jednotlivých databází. U každé databáze zjistit její charakteristické rysy a hodnoty těch parametrů, které nás zajímají, vypracovat závěrečné vyhodnocení posuzovaných databází a jejich parametrů, definovat ty parametry a jejich hodnoty, které by bylo vhodné respektovat při tvorbě Databáze české moderní architektury.

Sledované parametry

Identifikační parametry
Název databáze, Obsahové zaměření, Teritoriální zaměření, WWW adresa databáze, Sídlo provozovatele, Název provozovatele, Datum vzniku databáze, Jazykové mutace

Kvalitativní parametry
Výčet zkoumaných objektů, Rozsah nebo výčet sledovaných parametrů o zkoumaných objektech. Uživatelské rozhraní - aktivní nástroje (vkládání, editace, mazání), Uživatelské rozhranní - pasivní nástroje (vyhledávání, třídění, řazení), Autentizace, Autorizace, Zdroje informací

Kvantitativní parametry
Počet záznamů o zkoumaných objektech, Celkový počet záznamů v databázi

Technické parametry
Druh webového serveru, Druh databáze, Skriptovací technologie, Jiné technologie, Hardware, Provozovatel webového serveru, Formáty zpracovávaných dokumentů (bitmapy, vektory), Rozměry bitmapových souborů (px)

Ostatní parametry
Cílová skupina uživatelů, Doplňování nových dat (postup, periodicita, způsob informování uživatelů)

Parametry komentáře jednotlivých databází
Komentář, který je součástí rešerše, má krátce, srozumitelně a co nejvýstižněji popsat nejpodstatnější rysy databáze. Přínosný může být i popis, případně krátké hodnocení odlišností a také předností či případných nedostatků konkrétního řešení databáze ať už z pohledu uživatele, provozovatele, případně zhotovitele. Upozornít na takové vlatnosti, které by bylo vhodné zohlednit při tvorbě Databáze české moderní architektury.

1.3.2. Databáze architektury v České republice


Obrázek 1.3.2.1.: Databáze Archiweb
Archiweb, www.archiweb.cz
Nejstarší a v současné době zřejmě nejrozsáhlejší internetový zdroj informací o moderní architektuře v České republice. Kromě služeb obvyklých pro internetové portály, jako jsou adresáře firem s informacemi o jejich službách a produktech, zveřejňuje portál také aktuální zprávy o dění v oborech architektura a stavebnictví. Archiweb obsahuje také databázi děl moderní architektury a jejich autorů. Díla zahrnují jak realizované stavby, tak návrhy staveb. Informace jsou získávány nejčastěji od architektů těchto děl a zahrnují kromě identifikačních údajů také textový popis díla čerpaný zpravidla z autorské zprávy. Textové informace jsou doplněny o fotografie díla a o obrázky některých výkresů přejatých zpravidla ze studie díla. Obrázky jsou bitmapové o velikosti cca 800x600 px. Informace o autorech děl obsahují základní identifikační údaje osoby či firmy, doplněné krátkým medailonkem a výpisem děl. Databáze má veškeré potřebné ovládací prvky (vyhledávání, třídění, řazení, autentizaci,...)
Archiweb: internetový portál moderní architektury [online]. Brno: Archiweb s.r.o. [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.archiweb.cz



Obrázek 1.3.2.2.: Databáze Docomomo
DOCOMOMO, www.docomomo.cz
Web provozovaný českou pobočkou DOCOMOMO International vznikl za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Obsahuje vybrané informace o českém moderním hnutí v oblasti architektury převážně z období první poloviny 20. století. Vyhledávat lze podle jména architekta, místa stavby nebo typologického druhu stavby. Prezentovány jsou stavby i nerealizované návrhy staveb. Každá prezentace obsahuje kromě identifikačních údajů krátký textový popis a obrazovou dokumentaci ve formě fotografií a případně části výkresů v bitmapové podobě. Jak fotografie, tak i výkresová doumentace mají rozměry cca 800x600 px. Prezentace je doplněna soupisem bibliografických odkazů. Jednotlivé záznamy věnované autorům obsahují kromě jména, data narození a úmrtí také fotografii, krátký medailonek a výběr z prací autora. Rozsah záznamů o osobách i o jejich dílech v databázi je omezený. Jak výběr osob pro databázi, tak výběr děl těchto osob byl proveden zřejmě pouze namátkově.
DOCOMOMO: informace o moderním hnutí v oblasti architektury [online]. Brno: DOCOMOMO Czech Republic, 2008 [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.docomomo.cz




Obrázek 1.3.2.3.: Databáze Dějiny architektury ÚTDA FA ČVUT
Dějiny architektury - databáze Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT, dejiny.fa.cvut.cz
Databáze Ústavu teorie a dějin architektury Fakulty architektury ČVUT Praha je vytvořená pracovníky a pedagogy fakulty a je využívána zejména pro potřeby výuky na fakultě. Je přístupná registrovaným a přihlášeným uživatelům. Databáze obsahuje informace o moderní architektuře v zahraničí v období od konce 19. století do současnosti, v současné době tedy neobsahuje informace o architektuře v České republice. Databáze se soustřeďuje na informace o jednotlivých autorech děl a na popis jejich projektů a realizovaných staveb. Textové i grafické informace jsou čerpány převážně z dobové literatury. Zajímavými prvky jsou časová osa a síťový graf ozřejmující vztahy mezi jednotlivými osobami.
Dějiny architektury: databáze Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT [online]. Praha: FA ČVUT [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://dejiny.fa.cvut.cz






1.3.3. Databáze architektury v zahraničí



Obrázek 1.3.3.1.: Hlavní stránka databáze Nextroom
Nextroom, www.nextroom.at
Jedna z nejstarších internetových databází (společně s archinform.net) věnovaná moderní architektuře. Z databáze věnované původně rakouské moderní architektuře se předmět zájmu autorů rozšířil nejprve na architekturu ostatních německy mluvících zemí a posléze také i na architekturu dalších, převážně evropských zemí. Databáze je charakteristická svým komplexním přístupem k informacím o architektuře. Zpracovává nejen informace o architektonických dílech a o jejich autorech - architektech a architektonických ateliérech, ale je také provázána s dalšími zdroji informací o architektuře, které zde představují časopisecké a novinové články a knihy o architektuře.
Nadstavbou databáze Nextroom jsou navíc ještě tři další aplikace - archbau, archfoto a archtour. Archbau je nástroj propojující webovou prezentaci zúčastněných architektonických ateliérů přímo s databází Nextroom. Zveřejněním díla na webových stránkých ateliéru se tak jeho dokumentace automaticky stává součástí databáze Nextroom. Archfoto je nástroj s podobnou funkcí určený pro fotografy architektury. Každý fotograf má k dispozici vlastní web, který mu umožňuje nejen prezentovat, ale i prodávat své fotografie architektury. Fotografie architektury vložené do webu jsou pak automaticky dostupné i v databázi Nextroom.
Archtour je nástroj umožňující využívat data v databázi Nextroom pro vytváření webových průvodců po achitektuře. Svého průvodce si tak mohou vytvořit například regionální architektonické spolky, nebo například jednotlivá města, která průvodce po špičkových architektonických dílech mohou využít pro podporu cestovního ruchu. Promyšlená koncepce a správně navržená struktura je největší přeností databáze Nextroom. Tyto vlastnosti zajišťuje její univerzalitu a povyšují tak databázi na centrální zdroj dat pro různé další přidružené projekty, které se týkají nejen architektury, ale mají přesah i do dalších oblastí jako je cestovní ruch či kulturní dění obecně.
Nextroom: Förderung der kulturellen Auseinandersetzung mit Architektur [online]. Wien: nextroom 1996-dnes [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.nextroom.at



Obrázek 1.3.3.2.: Stránka věnovaná architektui Aaltovi v databázi Archinform
Archinform, www.archinform.net
Spolu s databází Nextroom.at jedna z prvních databází moderní architektury budovaných čistě v internetovém prostředí. Jedná se o projekt založený a rozvýjený studentem architektury, který byl popzději podpořen univetzitním zázemím a postupně se vyvýjel spolu s vývojem internetových prostředků. Oproti jiným databázím Archinform neumožnuje vyhledávání podle architektonických děl (projektů a realizací), ale díla zařazuje jednak k jejich autorům a jednak k lokalitám jejich výskytu. Práce pouze se dvěma základními skupinami objektů - osoby a lokality - je pro současnou podobu databáze Archinform typická.
Na tomto projektu lze dobře pozorovat jeho vývoj od samotných počátků jednoduché studentské databáte, přes různé vývojové etapy až do dnešní podoby jedné z nejrozsáhlejších internetových databází moderní architektury. Vývoj mohl průběžně sledovat nejen každý dlouhodobý uživatel databáze, ale některé vývojové danosti jsou dobře patrné i na současné formě databáze. Databáze výborně využívá dostupné, již dnes bohaté a stále rychleji se rozrůstající internetové zdroje děl obrazové dokumentace s volnou licencí jako jsou například Wikipedia, Wikimedia Comons a podobně.
Archinform: International Architecture Database [online]. Berlin: archINFORM 1994-dnes [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.archinform.net



Obrázek 1.3.3.3.: Stránka databáze Architektlexikon Wien - grafické zpracování databáze je velmi přehledné
Architektenlexikon Wien 1770 - 1945, www.architektenlexikon.at
Vědeckým způsobem budovaná encyklopedie architektů, stavitelů a teoretiků architektury působících na rakouském území v období mezi roky 1770 a 1945. Předmětem zájmu autorů jsou také všichni studenti a absolventi architektonických škol v Rakousku v tomto období. Velmi podrobné Informace o každé z osob jsou systematicky zpracovány a přehledně rozčleněny do následujících celků: osobní data, vzdělání, studijní cesty a pobyty, průběh odborné praxe, ocenění, členství, životopisná data, hodnocení významu, soupis děl, primární a sekundární zdroje informací, výstavy, poznámky.
Ucelený zdroj dat o tvůrcích architektury, příkladným způsobem provázaný s úplným soupisem nejdůležitějších primárních a sekundárních informačních zdrojů. Skutečnost, že jsou zpracovávána data o nežijících autorech, jejichž dílo je již uzavřeno, umožňuje pracovat encyklopedickým způsobem a podle předem stanovené koncepce a v definovaných podrobnostech obsáhnout popis úplného díla autora. Dostatečný časový odstup umožňuje zařadit díla do dobových souvislostí, což usnadňuje jak hodnocení významu jednotlivých děl, tak i hodnocení významu jejich autora.
Architektenlexikon Wien 1770 - 1945 [online]. Wien: Architekturzentrum 2003 [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.architektenlexikon.at



Obrázek 1.3.3.4.: Stránka databáze AJ Buildings Library zobrazující záznam o vybrané stavbě. Prostřednictvím prohlížeče obrázků vloženého do webové stránky lze prohlížet všechny soubory grafické dokumentace stavby
AJ Buildings Library, www.ajbuildingslibrary.co.uk
Databáze pojektů a realizací britské moderní architektury. Databáze obsahuje v současné době přibližně 1000 záznamů o architektonických dílech a pokrývá období od roku 1900 do současnosti. Naprostou většinu záznamů však tvoří především díla z posledních 20 let. Vyhledávat lze díla dle data, jména architekta, ceny, typu stavby či místa stavby. Každé dílo je rozsáhle prezentováno obrázky, fotografiemi, výkresy a textovými popisy. Výkresy lze v bitmapovém formátu prohlížet ve vysokém rozlišení a lze je stáhnout a tisknout v originálním měřítku. Naprotitomu vektorové soubory (pdf a CAD) lze prohlížet, ale nelze stahovat. Obrázky a fotografie chráněné autoským právem jsou chráněny před zneužitím. Jediným údajem uchovávaným a zveřejněným o samotném autoru díla nebo o architektonickém atelieru je odkaz na jejich web. Přístup do databáze je zpoplatněn. Bezplaně jsou přístupné pouze ukázkové záznamy. Pověřený editor databáze připravuje a zveřejňuje v průběhu každého měsíce několik desítek nových záznamů.
Koncepce, kterou databáze využívá pro práci s obrazovou a výkresovou dokumentací děl, je velice dobře promyšlená. Tato dokumentace je uživatelům databáze zobrazována prostřednicvím univrzálního prohlížeče grafické dokumentace vloženého do webové stránky. Prohlížeč dokáže nejen zobrazit dokumentaci ze souborů různých datových typů (bitmapové i vektorové), ale pomocí vestavěných funkcí prohlížeče lze se zobrazovanými dokumenty také plnohodnotě pracovat (zvětšovat, zmenšovat, posouvat, stahovat, tisknout...). Díky tomu, že správce databáze má možnost vypnout libovolné funkce prohlížeče (např. stahování a tisk), lze soubory chráněné autorským právem ochránit před zneužitím.
AJ Buildings Library [online]. London, EMAP 2002-dnes [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.ajbuildingslibrary.co.uk



Obrázek 1.3.3.5.: Databáze Archdaily.com
Archdaily, www.archdaily.com
Web a databáze soustřeďující se především na průběžnou každodenní prezentaci nejnovějších architektonických projektů a realizací, které představuje čtenářům prostřednictvím textové a obrazové dokumentace získávané od architektonických ateliérů. Podkladem pro textový popis díla je tak průvodní zpráva architekta. Text je doplněn fotografiemi a obrázky výkresů, které lze zobrazit nejen ve velikosti přizpůsobené potřebám webové stránky, ale výhodně také v plné originální velikosti. Databáze neshromažďuje žádné bližší informace o tvůrcích prezentovaných architektonických děl, ale zobrazuje pouze odkazy na webové stránky architektů a architektonických ateliérů. Doplňkovou funkcí databáze jsou záznamy o historických stavbách moderní architektury. Na serveru Archdaily.com lze také nalézt průvodce po stavbách moderní architektury vybraných velkých měst z celého světa.Cílovou uživatelskou skupinou jsou architekti a obecně zájemci o moderní architekturu. Své cíle prezentují provozovatelé webu takto: Our mission is to improve the quality of life of the next 3 billion people that will move into cities in the next 40 years, by providing inspiration, knowledge and tools to the architects who will have the challenge to design for them.
Archdaily [online]. Archdaily 2008-dnes [cit. 2013-04-17]. Dostupné z: http://www.archdaily.com


Mimoa, www.mimoa.eu
Architects24, www.architects24.com
Great Buildings, www.greatbuildings.com
DOCOMOMO.com
Register modernej architektury Slovenska, www.register.ustarch.sav.sk
Architecture Guide NL, www.architecureguide.nl



Databáze české moderní architektury
textyclanku.php





NÁVRH DATABÁZE
Architekti
Stavby
Technologie
Literatura


NOVINKY

ing. arch. Bohumil Böhm,
narozen 1. 2. 1926 - profil architekta.

Plavecký stadion Novostavba budovy palveckého stadionu v Českých Budějovicích.


ONLINE PRAMENY


Časopis Architektura ČSR 1945-1989 Digitální verze českého architektonického časopisu
čtěte online




Blog o vývoji Databáze architektury.
Případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 603 542 822 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Copyright: DCMA 2012-2018