2.3.2. Seznámení s archivem Ústavu dějin architektury FA ČVUT

Dle dohody se školitelem práce panem prof. ing. arch. M.Dullou DrSc.byl proveden průzkum archivu Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT. Cílem průzkumu bylo zjistit, zda archiv obsahuje archiválie, které by bylo možné využít jako podklad pro zpracování obsahu připravované Databáze české moderní architektury. Průzkum probíhal v období od listopadu roku 2013 do února roku 2014 souběžně s novým uspořádáním archivního fondu archivu v podzemních prostorách nové budovy Fakulty architektury ČVUT v Thákurově ulici v Dejvicích, které prováděl Mgr. Vaško.

Metodou selektivního průzkumu byl prozkoumán celý archivovaný fond. Byli zjištěny následující informace.

Archiválie související s německou technikou
Převážně obrazové publikace vázané i na volných listech v deskách a další druhy publikací dokumentující historickou architekturu.

Provozní doklady fakulty
Doklady účetní, organizační, správní, provozní a podobně.

Studentské práce za posledních cca 30 let
Studentské semestrální práce zpracovávané v rámci výuky předmětů vyučovaných katedrou dějin architektury. Práce jsou nově roztříděny dle typologie staveb o kterých pojednávají. Formát převážně A2.

Historické velkoformátové diapozitivy formátu 6x6 cm
Diapozitivy obsahují většinou kopie jednotlivých stránek českých i zahraničních publikací o architetuře. Jsou adjustovány ve sklíčcích bez rámečků, které jsou po obvodu polepeny. Diapozitivy jsou označeny číselnou řadou a krátkým popisem. Soupis nebyl nalezen. Diapozitivy byly pravděpodobně pořízeny a využívány pro potřeby výuky.

Diapozitivy na filmech šířky 36mm
Množství diapozitivů v krabičkách po 36 kusech souhlasně s délkou jednotlivých filmů šířky 36 mm. Tematicky s nejrůznějším obsahem. Část diapozitivů obsahuje snímky z cest, na části diapozitivů jsou ofoceny různé publikace, pravděpodobně pro potřeby výuky. Mikrosnímky na velkoformátových negativech pro čtení na čtecím zařízení Množství negativů formátu cca 9x13 cm obsahující mikrosnímky jednotlivých stránek zahraničních publikací o architektuře pocházejících převážně ze 70. a 80. let 20. století. Určeno a využíváno pravděpodobně pro studijní účely. Čtecí zařízení nebylo nalezeno.

Kartotéka lidové architektury v ocelových kartotéčních skříních
Rozsáhlá lístková kartotéka fotografií a další obrazové dokumentace lidové architektury. Kartotéka budované pravděpodobně v období po 2. světové válce.

Kartotéka fotografií převážně historické architektury
Kartotéka originálních fotografií staveb v Československu tříděná dle jednotlivých měst. Pozitivy velikocti cca 6,5/12 cm. Fotografie jsou pořízeny pravděpodobně v 50. a 60. létech 20. stojetí. Část fotografií zahrnuje také budovy postavené ve 20. století. U každé evidované stavby uložena vždy pouze jedna fotografie. Bližší dokumentace není. Část fotografií je nekvalitních. Velkoformátové složky různorodých projektů Obsahují zřejmě studentské projekty staršího data. Část složek je však bohužel silně napadena plísní. Určeno k chemickému ošetření. Dosud neprozkoumáno.

Dosud uzamčené kartotéční ocelové skříně
Menší část kartotéčních skříní je uzamčena. Klíče nebyly dosud nalezeny.

Bohužel se během prací v archivu nepodařilo dohledat žádné soupisy archiválií, či jiné doklady, které by sloužily k evidenci uchovávaných archiválií a které by umožnily úplné sezmnámení s obsahem archivu i jednotlivými archiváliemi.

V uvedených prostudovaných archiváliích se bohužel nepodařilo nalézt materiál, který by byl vhodný pro zpracování jako obsah doktorské práce na téma Databáze české moderní architektury.


Databáze české moderní architektury
textyclanku.php





NÁVRH DATABÁZE
Architekti
Stavby
Technologie
Literatura


NOVINKY

ing. arch. Bohumil Böhm,
narozen 1. 2. 1926 - profil architekta.

Plavecký stadion Novostavba budovy palveckého stadionu v Českých Budějovicích.


ONLINE PRAMENY


Časopis Architektura ČSR 1945-1989 Digitální verze českého architektonického časopisu
čtěte online




Blog o vývoji Databáze architektury.
Případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 603 542 822 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Copyright: DCMA 2012-2018