Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Gočár, Josef


Zahájení stavby
1908

Dokončení stavby
1909Červená vila Josefa Binka
Gočárova č.p. 88, Krucemburk, Česká republika | mapa


Tato vila byla Gočárovou první samostatně realizovanou stavbou. Na návrhu, v němž se prolíná estetika moderny s pozdní geometrickou secesí, lze ještě sledovat vliv Gočárova učitele Jana Kotěry. Objekt má charakter anglické venkovské vily zasazené do parkové zeleně. Obdélníkový půdorys je na delších stranách rozšířen o výběžky jídelny a společenské haly. Značně vysoká střecha s mohutnými přesahy po stranách umocňuje dojem mohutnosti stavby.

Dekorativně pojednané fasády využívají kontrastu mezi dřevěným obkladem, režným zdivem, okrovým pískovcem a bíle natřenými rámy oken. Na výzdobě vily se podíleli také sochař Vojtěch Sucharda, malíř František Kysela a textilní výtvarnice Marie Teinitzerová.

Stavebníkem vily byl Josef Binko, fotograf, spolumajitel místní koželužny a pozdější Gočárův švagr. S rodinou Binkových seznámil Gočára v roce 1904 sochař Jan Štursa. Mezi Binkovými a Gočárem vzniklo celoživotní přátelství, posilněné později i tím, že bratři Josef a Dušan Binkovi a Josef Gočár se oženili s třemi sestrami Terezií, Antonií a Marií Chladovými, dcerami pardubického sládka a primátora Josefa Chlada. Potomci Josefa Binka vilu užívají dodnes.

Na sousedním pozemku stojí takzvaná Bílá vila Josefa Binka, postavená o několik let dříve dle projektu dnes již neznámého stavitele, jejíž návrh Gočár na žádost stavebníka upravil včetně návrhu interiérů. Intriéry Bílé vily se však nedochovaly. Byly zničeny při přestavbě vily na mateřskou školu po roce 1948.NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 378
Za měsíc: 27529


Návštěv dnes: 20098637512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017