Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
DaM


Užitná plocha
3744 m2

Dokončení projektu
2007

Zahájení stavby
2009

Dokončení stavby
2011Rezidence Švédská
Švédská 6, Praha, Česká republika | mapa


Pozemek na jižním svahu Strahovského kopce s příměstským viladomem dostatečně odstoupeným od hlavní komunikace, to byly charakteristické znaky místa pro vytvoření areálu s luxusními byty. Návrh koncipovali architekti tak, aby hlavní objemy nové části bytového komplexu byly z důležitých pohledů kryty stávajícím bytovým domem. Zpevněné plochy jsou minimalizovány a naopak zdůrazněny jsou plochy zeleně, které jsou využívány jako zahrady k jednotlivým bytům.

Minimalizace objemu a plochy nadzemních částí stavby je s ohledem na charakter staveb velmi důležitá. Proto bylo zvoleno schéma s dostatečně kapacitní podzemní částí integrující podstatnou část zázemí, jako jsou garáže a technologie domů. Podzemí bude využívat jak novostavba, tak rekonstruovaný objekt. Centralizace vstupních komunikací a jejich umístění pod úroveň terénu umožnilo využít větší část pozemku pro zahradu. Celý soubor je rozdělen do tří základních částí. Nový bytový dům spojený tělesem podzemních garáží s původním viladomem, a domek, původně koncipovaný jako byt správce, s podzemními garážemi. Areál navazuje na původní dispoziční a komunikační schéma na pozemku. Přístup na pozemek i do jednotlivých domů zajišťuje zrekonstruovaná areálová komunikace, která probíhá podél východní hranice pozemku do úrovně za stávající objekt, kde jsou navrženy vstupy do obou bytových domů. Tato komunikace slouží pro příjezd vozidel do garáží i pro pěší. Plochy zeleně jsou částečně užívány jako zahrady k jednotlivým bytům. Pokud byt nemá přístup na zahradu, je to kompenzováno terasou s velkolepým výhledem na téměř celou Prahu. Důraz na maximalizaci zelených ploch v areálu a vazba exteriéru zahrad s interiéry bytů, se stal hlavním motivem návrhu.

Zdroj: autorská zpráva architektonického ateliéru.
Fotografie: Filip Šlapal, archiv ateliéru.
NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 295
Za měsíc: 27446


Návštěv dnes: 20761837102105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017