Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
4A architekti


Užitná plocha
380 m2

Dokončení stavby
2005Pod Děvínem
Pod Děvínem 3209/22, Praha 5, Česká republika | mapa


Novostavba rodinného domu s dvěma byty. Pro co největší využití stísněného prostoru kopíruje dům lichoběžníkový tvar pozemku. K jihu se otevírá velkoryse prosklenou fasádou s lamelovým slunolamem, který je možné úplně uzavřít nebo naopak nechat celou stěnu průhlednou a dát nahlédnout do vnitřního království. Z ulice je čitelná fasáda s úzkým oknem z kuchyně, prosklený vstupní prostor a garáž. Severní a východní fasáda jsou přisazeny k hranici pozemku.

Formu tvoří tři základní hmoty. Dům - nepravidelný kvádr, vytváří dominantu. Menší hmota garáže orientovaná do ulice a vyčnívající patro ložnic s pochozí střechou - terasou, narušující kompaktnost jižní fasády. Přesto, že je v menším bloku umístěna garáž, z venku je to masivní hmota; "květináč" se zahrádkou s rákosím a bambusem; která odděluje ulici a dům. Schody ke vstupu, který je 1,62 m nad úrovní ulice, jsou součástí "květináče". Fasáda ze světle šedé neutrální omítky dává vile jednoduchou a silnou formu. Čistý koncept dodržuje i dlouhá linka schodiště z mikropororoštu, která má začátek u vstupu do domu, obepíná severní a západní fasádu až ke spodní hraně pozemku. Zahradu rozdělují opěrné zídky na několik teras. Na poslední z nich je vysazen strom, strmé zahradě dominující.

I přesto, že vila musí bojovat s těžkým terénem, neděje se tu žádný brutální zásah, naopak stavba se situaci podřizuje. Tak se vnitřní úrovně stávají terasami s krásným výhledem. Na první pohled jednoduchý dům v sobě ukrývá rozmanitý prostor. Přáním investora byly dva samostatně fungující byty: větší pro rodinu s dětmi a menší pro jednoho až dva lidi. Struktura dispozic a celého vnitřního uspořádání je definována dvěmi vysokými nosnými stěnami a páteří - schodištěm, jenž spojuje obě bytové jednotky. Jeho prodloužené podesty vytvářejí patra, úrovně domu. Proto může být celý vnitřní interiér otevřený. Byt pro rodinu zasahuje šest z osmi úrovní.

Jídelna, kuchyň, obývací pokoj vytvářejí jeden prostor, oddělený různými výškami. Je možné k tomuto prostoru přidat i venkovní terasu, a to díky otvíravé, jižní fasádě. Ale existuje tu i nezbytné soukromí, patro ložnic - "kajut". Poslední úroveň bytu patří bazénu a sauně. Druhý byt je situován do spodní části domu. Má samostatný vchod z roštového schodiště. Dal by se rozdělit do tří vzájemně se prolínajících prostorů. Galerie, obytné úrovně s kuchyní a terasou. I u tohoto bytu tvoří terasa neodmyslitelnou součást, možnost maximálního otevření jižní fasády dovoluje propojit dům a zahradu. Osa vily leží asi v jedné třetině. Uvnitř je čitelná jako pomyslná prostorová hrana umožňující prohlédnout skrz celý dům, díky galeriím, skleněnému vstupnímu kubusu a samozřejmě jižní fasádě. Svou formou připomíná dům pevnost. Skrývá stejný pocit tajemství, nedostupnosti a svým obyvatelům poskytuje neobyčejný domov s unikátním panoramatickým výhledem do údolí Vltavy.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: Ondřej Polák, archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 212
Za měsíc: 27363


Návštěv dnes: 20096997512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017