Průvodce moderní architekturou - Česká Republika

Architekt
Atelier 38


Plocha pozemku
1437 m2

Zastavěná plocha
106 m2

Užitná plocha
163 m2

Obestavěný prostor
705 m3

Dokončení projektu
2003

Zahájení stavby
2006

Dokončení stavby
2006Rodinný dům v Ostravě - Heřmanicích
Nejzarova 773/11A, Ostrava, Česká republika | mapa


Samostatně stojící rodinný dům, jednopodlažní nepodsklepený, zastřešený sedlovou střechou a samostatně stojící garáž se střechou plochou. Garáž je postavena na úroveň sousedních rodinných domů. Vlastní dům je v jedné lince s garáží, postavený v zadní části pozemku. Takto vytvořená linka, podpořena jednotným povrchem okapových chodníků a volných ploch před garáží a mezi garáží a rodinným domem (říční štěrk - japonská zahrada), je hlavní myšlenkou celého konceptu.

"Zeď" domu a garáže je umístěna 3 m od severovýchodní hranice pozemku, rovnoběžně s ní. Tímto byl odcloněn pozemek od potencionálního zdroje hluku zahradní restaurace. Podél jihozápadní strany pozemku je stromořadí, které by bylo vhodné doplnit. Tyto dvě linky definují zahradu, se kterou skrze prosklené plochy a terasy komunikuje vnitřní prostor domu.

Obsah
Rodinný dům funguje jako celek, lze ho však rozdělit na 3 samostatné provozně funkční části. Dvě samostatné garsoniéry v severní části ( mohou však sloužit jako pokoje s vlastním sociálním zázemím ) a mezonetový galerií propojený byt po patrech rozdělený na společenskou a klidovou část. Ve všech prostorách je zajištěno vnímání hloubky dispozice.

I. NP:
Zádveří se šatními skříněmi a schodiště s úložným prostorem rozděluje I. NP na část garsoniéry se sociálním zařízením a na hlavní obytný prostor s kuchyní otevřený do podkroví. K hlavnímu obytnému prostoru náleží potravinová spíž a WC. Obytné prostory jsou prodlouženy do zahrady venkovními terasami.

Podkroví:
Na sever od schodiště je dispozičně shodná garsoniéra se sociálním zařízením jako v I. NP. Na jih od schodiště je šatna, koupelna, ložnice a na galerii umístěná pracovna. Garáž je jednoprostorová.

Konstrukční a materiálové řešení stavby

Garáž
Je založena na betonových pasech. Je vyzděna z pohledových betonových KB BLOKŮ v barvě přírodní šedé, v budoucnu se počítá s obrostením popínavou zelení. Střecha je ocelovo dřevěná s mírným pultem ze tří stran s atikou. Garážové vrata a dveře jsou ocelovo dřevěné, nezateplené. Dřevo bude v přírodní světlé lazuře. Podlaha bude z teracové, popřípadě z celoslinuté dlažby. Veškeré klempířské výrobky jsou z titanzinku bez další povrchové úpravy.

Rodinný dům
Je rovněž založen na betonových pasech, dřevěné terasy a ocelový žárově pozinkovaný rošt závětří na betonových patkách. Stěny a strop jsou provedeny ze systému POROTHERM. Střecha je sedlová hambálková dřevěná z interiéru s pohledově přiznanou konstrukcí po dřevěné bednění. Schodiště je železobetonové monolitické. Obvodové stěny jsou zateplené fasádním polystyrénem, střecha TI panely ISOTEC. Z vnější strany je dům opláštěn dřevěným obkladem kladeným na svislo v přírodní světlé lazuře. Střešní krytina je z vláknocementových vlnitých desek v šedém odstínu. Veškeré klempířské výrobky jsou z titanzinku bez další povrchové úpravy. Přístřešek nad vstupem je z ocelových žárově pozinkovaných konzol a polykarbonátové desky. Vnější krbový komín je zaizolovaný dvojplášťový z kartáčované nerezi. Sokl je opatřen cementovou omítkou v šedé barvě. Okna a dveře jsou dřevěná z eurohranolů zasklená čirým izolačním sklem. Zasklení štěrbiny z jihovýchodní strany je bezrámové. Střešní okna jsou dřevěná - VELUX. Vnitřní stěny a strop budou omítnuty vápenocementovou omítkou, barevnost bude řešena v dalším stupni projektové dokumentace. V koupelnách a WC budou stěny opatřeny keramickým obkladem. Konstrukce střechy bude z interiéru viditelná, bude opatřena lazurou v přírodním odstínu. Podlaha v I. NP bude dřevěná plovoucí. V podkroví je navržena povlaková nášlapná vrstva. Schodiště bude obloženo dřevem. V zádveří, koupelnách, WC, v potravinové skříni a v úložném prostoru pod schodištěm bude podlaha z keramické dlažby. Vnitřní dveře včetně zárubní budou dřevěné.

Zdroj: autorská zpráva architektonického atelieru
Fotografie: archiv architektonického atelieru

NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 254
Za měsíc: 27405


Návštěv dnes: 2075816512105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017