Stavby

Project







Autor
Konopka Ladislav, Hloušek Alois


Stavebník
JčKNV České Budějovice

Generální projektant
Stavoprojekt České Budějovice


Generální dodavatel
Pozemní stavby České Budějovice

Subdodavatelé


Plocha pozemku
85 000 m2

Zahájení projektu
1969

Dokončení projektu
1972

Zahájení stavby
1972

Dokončení stavby
1975

Fotografie
Srba J.,
Google Maps





Obytná skupina Voříškův Dvůr České Budějovice
Plzeňská, 370 04 České Budějovice, Česká republika | mapa



.
Na severním okraji Pražského sídliště v Č. Budějovicích, v těsném sousedství historické zemědělské usedlosti Voříškův Dvůr, byla na přelomu 60. a 70. let v kombinaci zděné a panelové technologie T06B realizována urbanisticky i architektonicky zajímavá skupina bytových a rodinných domů různých typů i s občanskou vybaveností. Urbanistické řešení i jednotlivé stavby byly realizovány podle návrhu předních jihočeských architektů L. Konopky a A. Hlouška. Oba mladí architekti v návrhu uplatnili a dále rozvinuli své čerstvé zkušenosti získané při realizaci sousedního Pražského sídliště.

Urbanistické a architektonické řešení
Obytnou skupinu tvoří urbanisticky zajímavě utvářená pestrá skladba bytových a rodinných domů různých typů, doplněná o potřebnou občanskou vybavenost. Urbanistickou osou území je pěší trasa - promenáda od zastávky MHD na východním konci území probíhající v esovitém zakřivení mezi domy středem území až k jeho západnímu konci. Trasu promenády ze severní strany vymezuje třikrát zalomený, více než 200m dlouhý deskový obytný dům, na jižní straně se procházejícímu pasantovi postupně prezentuje pět v zeleni usazených nízkopodlažních bodových bytových domů. Trasa vede dále kolem 4 drobných, loubím propojených objektů prodejen a služeb k zemědělské usedlosti Voříškův dvůr, kde vyúsťuje do klidné uličky s atriovými a řadovými rodinnými domy. Stranou, v klidové poloze, přístupný loubím u obchodů, je umístěn drobný parčík, obklopený budovami mateřské školky, zdravotního střediska a domu s pečovatelskou službou. Architekti se ve svém návrhu nenechávají limitovat svazujícími omezeními vyplývajícími z nutnosti využít pro realizaci bytových domů typizovaných železobetonových panelových konstrukčních soustav. Naopak, typizované konstrukce tvůrčím způsobem zapracovávají ve prospěch zvoleného urbanistického a architektonického řešení, když u deskového bytového domu typové sekce doplňují o atypické sekce zalamované a koncové a u bodových bytových domů z typizované konstrukční soustavy, aplikované kreativním způsobem, vytváří architektonicky kvalitně ztvárněné atypické bytové domy s vysokým obytným standardem.

Stávající stav
Obytná skupina se urbanisticky dochovala v původní podobě. Jednotlivé stavby jsou v udržovaném stavebním stavu, pouze objekt mateřské školy je mimo provoz, dochován je tento objekt však téměř v intaktní podobě. Dobře dochována je původní podoba zdravotního střediska, převážné většiny atriových domů a také domu pečovatelské služby, na kterém byly v minulosti sice ve dvou etapách provedeny opravy, ale vždy citlivě a s respektem k původní podobě stavby. Vnějším zateplením byla pozměněna původní exteriérová podoba bytových domů bodových a domu deskového. Stavebními úpravami a vnějším zateplením částečně ztratily původní podobu exteriéru také části drobných objektů provozoven a služeb.

Hodnocení
Autorům se podařilo urbanistickým ztvárněním nízkopodlažní zástavby pestré typologické skladby vytvořit kvalitní obytné prostředí lidského měřítka. Různorodé, ze sociologického hlediska vhodně hierarchicky strukturované obytné prostory nabízejí pestrou škálu příležitostí pro vzájemnou sociální komunikaci obyvatel. Tvůrčím využitím typizovaného konstrukčního systému a jeho kombinací s atypicky řešenými částmi autoři vytvořili architektonicky hodnotné objekty půdorysně i objemově pestré skladby. Obytná skupina je z hlediska urbanistického i architektonického hodnotným dodnes dochovaným dílem nadregionálního významu. Představuje ve své době jednu z celorepublikově nejkvalitnějších realizací obytné zástavby za využití typizovaných konstrukčních soustav a ukazuje směr, jakým se mohla v 70. a 80. letech dále ubírat kvalitní výstavba sídlišť a to nejen z hlediska možností tvůrčího využití typizovaných konstrukčních systémů a jejich kombinací s atypickými prvky výstavby, ale i z hlediska vytváření kvalitního obytného prostředí.


Celkový pohled na drobné, loubím propojené, objekty prodejen a služeb.   Foto: Jihočeský stavbař.
    Prameny
  • SOkA Č. Budějovice, Sbírka map a plánů, č. 76-80 Voříškův Dvůr.
  • Pohan, Alois. Dům pečovatelské služby v sídlišti Voříškův Dvůr České Budějovice. Architektura ČSR 1977, roč. 36, č. 5, s. 210-211.
  • Terénní průzkum díla, J. Srba, České Budějovice 12. 3. 2016.


  • Související dokumentovaná díla

    Deskový bytový dům

    Plzeňská 2136/2 - 2155/34, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1974
    více

    Bodové nízkopodlažní bytové domy

    Plzeňská 2166/48, 2165/50, 2164/52, 2163/40, 2162/38, 2161/36, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1974
    více

    Atriové rodinné domy

    V oblouku, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1973-1975
    ... více

    Dům s pečovatelskou službou

    Plzeňská 2175/42, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1974
    více

    Mateřská škola

    Plzeňská 2136/2 - 2155/34, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1974
    více

    Zdravotní středisko

    Plzeňská 2219/44, České Budějovice,
    Autor: Konopka Ladislav, Hloušek Alois
    Dokončení stavby: 1974
    více





    Vložil: Srba Jaromír, 5. 10. 2017
    Poslední aktualizace: 12. 1. 2018



    Databáze architektury 2012-2018
    stavba_cb_voriskuv_dvur.php






    NÁVRH DATABÁZE
    Architekti
    Stavby
    Technologie
    Literatura


    NOVINKY

    ing. arch. Bohumil Böhm,
    narozen 1. 2. 1926 - profil architekta.

    Plavecký stadion Novostavba budovy palveckého stadionu v Českých Budějovicích.


    ONLINE PRAMENY


    Časopis Architektura ČSR 1945-1989 Digitální verze českého architektonického časopisu
    čtěte online




    Blog o vývoji Databáze architektury.
    Případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 603 542 822 nebo mailem.
    Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
    Copyright: DCMA 2012-2018